22:16 , 1402/11/23
کد خبر: 000041455
بازدید: 1731
صدای مجلس را حقوق باورنکردنی معلمان درآورد

قانون نظام رتبه‌بندی معلمان پس از ۱۰ سال انتظار فرهنگیان در ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

به گزارش خبرنگار آموزش ایونا به نقل از تسنیم، در یک نامه به رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش، بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، به مسئله عدم رتبه‌بندی نومعلمان اشاره کرد و خواستار ارائه رتبه‌بندی برای معلمان جدیدالاستخدام شد.

در این نامه اشاره شده است که قانون نظام رتبه‌بندی معلمان پس از ۱۰ سال انتظار، در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

در این نامه آمده است:

قانون نظام رتبه‌بندی معلمان پس از ۱۰ سال انتظار فرهنگیان در ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. بر اساس ماده ۴ این قانون، فرآیند رتبه بندی باید برای تمام معلمان انجام شود این در حالی است که به دلیل ایرادات شیوه نامه رتبه‌بندی، معلمان در سال اول استخدام خود فاقد رتبه هستند.

به عنوان مثال در حال حاضر نومعلمان ورودی آزمون استخدامی سال ۱۴۰۲ فاقد رتبه هستند و حقوق آنها پس از کسورات بیمه و بازنشستگی تنها حدود ۷ میلیون تومان است!

توضیح آنکه مطابق جدول ۳ ماده ۳ شیوه نامه رتبه‌بندی حداقل امتیازات ضروری برای احراز رتبه ۱ مجموعاً ۴۶۰ امتیاز در نظر گرفته شده است که شامل ۱۵۰ امتیاز صلاحیت‌های عمومی، ۱۴۰ امتیاز صلاحیت‌های تخصصی، ۱۲۰ امتیاز صلاحیت‌های حرفه‌ای و ۵۰ امتیاز تجربه است.

بر اساس جدول ۴ ابعاد و عناوین شایستگی‌های تجربه عبارت است از سنوات خدمتی ارزیابی عملکرد سالانه، گواهی ضمن خدمت، سابقه تدریس به همکاران و دریافت تقدیرنامه مرتبط با آموزش و پرورش. واضح است که هیچ یک از این عناوین مشمول نومعلمان نمی‌شود و این افراد به دلیل فقدان تجربه حضور در مدارس هیچ امتیازی از بخش تجربه کسب نکرده بنابراین فاقد رتبه می‌شوند.

علاوه بر این بر اساس تبصره ۲ ماده ۶ قانون رتبه‌بندی معلمان دولت مکلف بوده است که همه امتیازات و درصدهای موضوع فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را برابر سایر کارکنان دولت به مشمولان این قانون اختصاص دهد. در این ماده به صراحت ذکر شده است که فوق العاده رتبه‌بندی موضوع این ماده علاوه بر امتیازات و درصدهای مزبور است، با این وجود فوق العاده موضوع تبصره ۱ ماده ۶۵ قانون مدیریت خدمات کشوری نیز برای نومعلمان لحاظ نمی‌شود.

این وضعیت در کنار تأخیر در پرداخت حق‌التدریس موجب می‌شود که نومعلمان با وجود زحمت فراوان و فشار مضاعف کاری به واسطه سال اول حضور در مدرسه حقوقی متناسب و مکفی را نداشته باشند و به شدت دچار افت انگیزه شوند که این مهم دقیقاً مغایر با فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم طرح ریزی برای جذب نخبگان به آموزش و پرورش است.

از این رو پیشنهاد می‌شود در راستای اجرای دقیق قانون رتبه‌بندی معلمان و ایجاد نظام عادلانه و مبتنی بر رقابت تعالی جویانه هر چه سریعتر با رفع ایرادات مذکور فوق العاده رتبه‌بندی و فوق‌العاده موضوع تبصره یک ماده ۶۵ قانون مدیریت خدمات کشوری برای تمامی نومعلمان (ورودی آزمون استخدامی و دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی) اعمال شود

قانون رتبه بندی فرهنگیان چیست؟

قانون رتبه‌ بندی فرهنگیان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در جهت بهبود سطح معیشتی معلمان و هم در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان بسیار مهم است.

همچنین، این قانون متضمن بهبود کیفیت آموزشی دانش آموزان نیز می‌باشد.

معلمان گرامی می توانند با ورود به این سایت به نشانی my.medu.ir به صورت اینترنتی (آنلاین) و با وارد کردن کد ملی و رمز عبور همگام، فیش مربوط به حقوق فرهنگیان را که بر اساس رتبه بندی معلمان تعیین شده و در زمان واریز حقوق فرهنگیان که به صورت ماهانه در اختیار آنان قرار می‌گیرد، دریافت نمایند. جهت اطلاع از نحوه دریافت فیش حقوقی و آشنایی با سامانه مربوطه تا پایان این خبر با ما همراه باشید.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید