شیر مادر نوزاد را از بیماری‌های عصبی در آینده مصون می‌کند
شیر مادر نوزاد را از بیماری‌های عصبی در آینده مصون می‌کند

حکمت دوست استاد گروه تغذیه بالینی، رژیم درمانی گفت: شیرمادر از نظر مواد مغذی، ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین، کربوهیدرات و چربی درست مطابق با نیازهای یک نوزاد است.

دکتر آزیتا حکمت‌دوست متخصص تغذیه، استاد علوم تغذیه و استاد گروه تغذیه بالینی- رژیم درمانی به مناسبت ۱۰مرداد روز جهانی شیرمادر به خبرنگار ایونا در خصوص شیر مادر و اهمیت آن گفت: شیرمادر از نظر مواد مغذی، ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین، کربوهیدرات و چربی درست مطابق با نیازهای یک نوزاد است.

وی افزود: هر چه نوزاد بزرگتر می‌شود ترکیب شیرمادر براساس نیازهای نوزاد تغییر می‌کند و متناسب با نیازهای شیرخوار در آن سن می‌باشد.

حکمت دوست یادآور شد: الگوی تولید در شیرخشک‌ها بر این اساس است که شبیه به شیرمادر باشد.

وی در ادامه گفت: از طرف دیگر مسئله برقراری ارتباط پوست با پوست بین نوزاد و مادر باعث آرامش روحی و روانی نوزاد یا شیرخوار می‌شود و همچنین باعث جلوگیری از بیماری‌های عصبی و روانی در آینده نوزاد خواهد شد.

حکمت دوست در پایان گفت: شیر مادر دارای آنتی بادی‌هایی است که  باعث می‌شود میکروب‌ها و ویروس‌ها در شیرخوار کمتر مواجه شود. حتی وقتی شیرخوار بیمار می‌شود، به دلیل آنتی بادی‌هایی موجود در شیرمادر بهترین داروی او خواهد بود.

 

سیده‌ایمان مسئله‌گو

پایگاه خبری نگاه ایرانیان-ایونانیوز