سیاست خارجی

سیاست خارجی

گستاخی جدید غرب تروئیکای اروپا:

از روز گذشته ایران میزبان ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است اما این حضور در تهران آن هم در شرایطی که روسیه درگیر جنگ با اوکراین است چه معنایی می تواند داشته باشد؟

پس از یک روز حضور در عربستان، شامگاه گذشته(شنبه،25 تیر) جو بایدن و کشورهای حاضر در کنفرانس جده بیانیه ای به امضاء رسانده و منتشر کردند.حال پس از پایان این اجلاس دستاوردهای آن مورد بررسی تحلیلگران جهان قرار گرفته است.

سفر جو بایدن به عربستان در روزهای گذشته در صدر اخبار جهان قرار گرفته و از سوی رسانه های مختلف این سئوال مطرح است که آیا هدف بایدن از این سفر بالا بردن میزان تولید نفت و تلاش برای حل مشکلات بنزین در امریکا است؟

قطعنامه ضد ایرانی توسط سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، انگلیس و فرانسه) و آمریکایی تهیه شد. این قطعنامه در شورای حکام آژانس نیز تصویب شد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: توافق کردیم زمینه های سرمایه گذاری و بهره برداری از بندر چابهار را بیش از گذشته فعال کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به جلسه‌ مجلس نمایندگان آمریکا درباره حمله به کنگره، استاندارد دوگانه واشنگتن را محکوم کرد.

معاون رئیس اطلاعات نظامی اوکراین با اذعان به ضعف ارتش اوکراین در یگان توپخانه‌ای گفت:جنگ در حال حاضر توپخانه‌ای است و کی‌یف برای دور نگه داشتن نیروهای روسیه تنها به سلاح‌ ‌های غربی متکی است.

رئیس جمهور سابق آمریکا در جلسات بررسی شورش و هجوم به کنگره در ۶ ژانویه ۲۰۲۰ متهم به تلاش برای انجام کودتا شد.

رئیس جمهور ونزوئلا دقایقی پیش در راس هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد.

سازمان مللل متحد هشدار داد اگر صادرات غلات از روسیه و اوکراین بیشتر کاهش یابد، میلیون ها نفر ممکن است گرسنه بمانند.

در جریان سفر به هند؛

وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفرش به کشور هند، وارد شهر «حیدرآباد» این کشور شد.

اسلامی در برنامه «صف اول»:

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برنامه خود را به آژانس ارائه کرده‌ایم و طبق اساسنامه، آژانس وظیفه دارد از ما پشتیبانی داشته باشد؛ اما نهادهای بین‌المللی امروز اسیر صهیونیست‌ها شده‌اند.

وزیر خزانه داری آمریکا گفت، ایالات متحده باید یک "ائتلاف تحریم‌ها" علیه روسیه با حضور کشورهای سراسر جهان به منظور تاثیرگذاری بیشتر رژیم تحریم‌ها ایجاد کند.

زلنسکی هشدار داد میلیون‌ها نفر به دلیل محاصره بنادر اوکراین در دریای سیاه توسط روسیه دچار قحطی می‌شوند و افزود: این روند جهان را در آستانه یک بحران وحشتناک غذایی قرار می‌دهد.

بولسونارو خطاب به بایدن:

رئیس جمهوری برزیل به بایدن در جریان اجلاس کشورهای آمریکایی گفت که کشورش آماده همکاری مشترک با ایالات متحده به منظور حل درگیری اوکراین است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با تاکید بر این مهم که لبنان با خطر جنگ داخلی روبرو نیست اما با خطر قحطی و از دست رفتن امنیت اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کند، گفت که آمریکا و رژیم صهیونیستی در پی این هستند تا لبنان را دچار قحطی و فروپاشی کنند.

رئیس‌جمهور آذربایجان در پیامی به رئیس‌جمهور کشورمان جان باختن تعدادی از هموطنان‌مان در سانحه ریلی مشهد - یزد را تسلیت گفت.

منابع ناشناخته از استقرار سامانه‌های دفاع هوایی کوتاه و میان برد روسی در بخش‌هایی از شمال سوریه خبر دادند.

با تکرار ادعاهای همیشگی؛

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد که قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران سیاسی نیست و واشنگتن آماده بازگشت به برجام است.

در پیامی توئیتری؛

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین توئیت طعنه آمیزی را درباره قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر کرد.