08:32 , 1403/4/19
کد خبر: 000057014
بازدید: 1150
سورتمه چیتگر: هیجانی بی نظیر در قلب تهران

حوصله‌تان بدجوری سر رفته است؟ سری به مجموعه تفریحی وگردشگری گلابدره بزنید تا حسابی سرحال بیایید

به گزارش خبرنگار گردشگری ایونا ،اگر از روزهای طولانی بهار خسته شده‌اید و روزمرگی‌ها حوصله‌تان را سر برده یا اگر به‌دنبال جایی هستید که زمانی را همراه خانواده به شادی وتفریح سپری کنید، رفتن به «سورتمه تهران» بهترین گزینه پیش‌روی شماست؛ همان مجموعه تفریحی- گردشگری که درست در آخرین روزهای اسفندماه سال گذشته به همت شهرداری منطقه یک و مشارکت بخش خصوصی به بهره‌برداری رسید. سورتمه تهران، نخستین مجموعه تفریحی سورتمه‌سواری در پایتخت است که در شرقی‌ترین نقطه بوستان گلابدره واقع شده و هر روز از 10صبح تا 9شب پذیرای مراجعان است.

 سورتمه‌سواری در چند دقیقه

سورتمه تهران؛ تجربه سرعت و هیجان در کوهپایه

چراغ راهنمایی قرار گرفته در سمت راست نقطه آغازین ایستگاه، قرمز رنگ است. افراد ردیف به ردیف در صف ایستاده و منتظرند تا نوبتشان فرا برسد و سوار سورتمه شوند؛ سورتمه‌هایی لیمویی رنگ پشت‌سر هم قطار شده‌اند تا عشق هیجان‌ها را یکی‌یکی سوار کنند. همین‌که 3نفر برای سوار‌شدن نزدیک متصدی می‌روند، مرد جوان، نحوه سوارشدن و کنترل وسیله را به تک‌تک افراد توضیح می‌دهد. بعد کمربند‌ها را بررسی می‌کند و نحوه کار با ترمز دستی را متذکر می‌شود؛ «اهرم را در تمام مسیر باید به سمت جلو نگه دارید، سعی کنید خیلی از ترمز استفاده نکنید و هرجا که لازم شد، آن را به سمت خودتان بکشید تا سرعت در کنترل‌تان قرار گیرد.» اگرچه روی کف سورتمه نیز این موضوع نمایش داده شده، اما بعید است در آن اوج، کسی حواسش به تصویر زیر پایش باشد. متصدی باز هم متذکر می‌شود: «بهتر است در طول مسیر حواستان به عکاس هم باشد که در کمین نشسته تا از شما عکس بگیرد». کابین پشت خط آغاز قرار می‌گیرد. باید نفر قبلی با سورتمه‌اش 25متر دور شود تا فرد بعدی اجازه حرکت پیدا کند. چند ثانیه بعد چراغ سبز و حرکت شروع می‌شود.


 چیزی شبیه مونوریل تفریحی 


می‌گویند ‌ایده اصلی این طرح از مونوریل‌های متحرک گرفته شده است. این سیستم ریلی تفریحی از ماشین‌های مجزا با حداکثر ظرفیت 2نفر تشکیل‌شده که سفر خود را روی ریل‌های سربالا و سرپایین با شیب‌های متفاوت با قابلیت سرعت ثابت حداکثر 40کیلومتر آغاز می‌کند و به پایان می‌رساند. در قسمت بالا چرخ بالابر مجهز به سیستم ترمز فنری است که این مسئله مانع از حرکت رو به عقب سورتمه و برخورد با سورتمه پشتی می‌شود. درضمن مهم‌‌ترین امتیاز از لحاظ مسائل ایمنی در این نوع سورتمه تفریحی، اتصال سورتمه به ریل‌هاست که با وجود نیروی وارد‌شده به سورتمه حتی در بالاترین سرعت، سورتمه از ریل جدا نمی‌شود. همچنین سیستم کمربند ایمنی مسافر، ضریب ایمنی را  افزایش می‌دهد. تمامی‌سورتمه‌ها مجهز به 2ترمز مجزا هستند که ترمز اول به‌صورت اهرمی‌شکل در اختیار کاربر برای کنترل سرعت قرار گرفته می‌شود و حتی در روزهای بارانی این ترمز کارایی و قابلیت تنظیم سرعت را دارد. ترمز دوم کاملا اتوماتیک است و هنگامی‌که سرعت کاربر به 40کیلومتر در ساعت می‌رسد به‌طور اتوماتیک با وجود میل کاربر برای ادامه حرکت با سرعت بالا، سرعت را کاهش می‌دهد.


 تفریحی برای همه فصل‌ها


خیالتان راحت! استفاده از این مجموعه تفریحی بهار و پاییز ندارد، چرا که نوع طراحی و مواد به‌کار‌رفته در تجهیزات اینجا به‌نحوی است که حتی در فصل زمستان هم سرویس‌ ارائه می‌شود. این مجموعه همچنین قابلیت بهره‌برداری در شرایط بارش معمولی را هم دارد. بد نیست بدانید مسیر رفت سورتمه‌ها حدود 250 تا300متر و مسیر برگشت آن 800 متر است که مدت زمان استاندارد برای سورتمه‌سواری را به حدود 7دقیقه می‌رساند. یادتان باشد برای سورتمه‌سواری، رعایت‌کردن یکسری نکات مثل بستن کمربند الزامی‌ است. همچنین بیرون‌آوردن دست یا سر از فضای کابین ممنوع است. بهتر است وسایلی مثل کیف و تلفن همراه‌تان را با خود بالا نبرید، چون درصورت درست قرار نگرفتن در سورتمه، احتمال افتادن آنها وجود دارد. بهتر است وسایل‌تان را به همراهانی که قصد سورتمه‌سواری ندارند بدهید یا در اختیار مسئولان مجموعه بگذارید تا آنها را برایتان نگهداری کنند. قراردادن عینک‌آفتابی در بالای سر هم موجب افتادن آن و پرت‌شدن حواس شما می‌شود، از این‌رو بهتر است آن را روی چشمتان قرار دهید یا اصلا آن را هم همراه خود نبرید.

 فضای دل‌انگیز و چشم‌انداز بی‌‌نظیر


سورتمه آرام‌آرام حرکت می‌کند و کمی‌ بعد، با بالا‌رفتن از سربالایی (درست مثل آرامش قبل از توفان است!) کم‌‌کم به بالاترین نقطه می‌رسد. درست از همین‌جا ماجرا با قرارگرفتن در سر پایینی شروع می‌شود و سورتمه شما را در مسیر مشخص‌شده با سرعت نسبتا زیاد و البته خوب، در پیچ وخم‌های کوه هدایت می‌کند. مسیر انتخاب‌شده برای این کار، حرف ندارد. از یک طرف منظره زیبا و دامن سر‌سبز کوه و از طرف دیگر شهر تهران با ساختمان‌های قد و ‌نیم قدش مقابل چشمان شما خودنمایی می‌کند. در مسیر 3جامپ و چند پیچ قرار دارد که هیجان ماجرا را بیشتر می‌کند. همه‌‌چیز در کمتر از 10دقیقه در گذر از فراز و فرود‌های کوه، اتفاق می‌افتد. کم‌کم با نزدیک‌شدن به خط پایانی باید از ترمز استفاده کرد تا با کنترل‌کردن سورتمه، مشکلی هنگام توقف ایجاد نشود. اگرچه اینجا ایستگاه پایانی است اما پایان کار نیست. شما پس از پیاده‌شدن می‌توانید به قسمت عکاسی که در سمت راست محوطه ایستگاه زیر سایه‌بانی مستقر است، مراجعه کنید تا تصویری که عکاس از شما شکار کرده را ببینید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید خاطره سورتمه‌سواری‌تان را برای همیشه ماندگار کنید.

ورود 120 کیلوگرمی‌ها ممنوع


این وسیله تفریحی دارای ویژگی و مشخصه‌های جالبی است و استفاده از آن هیجان و شادی خاص را برای تمامی‌گروه‌های سنی به همراه دارد، از این‌رو فرقی نمی‌کند که جوان هستید یا میانسال و دختر هستید یا پسر، چراکه برای استفاده از خدمات اینجا، هیچ محدودیت سنی و جنسی وجود ندارد. درضمن این امکان فراهم شده تا کودکان زیر 10سال همراه والدین خود از این امکان تفریحی بهره‌مند شوند. فقط افرادی که بیش از 120کیلوگرم وزن دارند، نمی‌توانند بر این وسیله سوار شوند. همچنین بیماران دارای ناراحتی قلبی هم بهتر است به‌دلیل ایجاد هیجان زیاد از سوارشدن بر سورتمه‌ها خودداری کنند. برای سورتمه‌سواری کافی است با حضور در گیشه بلیت‌فروشی بلیت تهیه کنید. حتی این امکان فراهم شده که به‌طور آنلاین از سامانه خرید آنلاین بلیت بخرید. بهای بلیت 24هزار تومان است. البته مسئولان تخفیف‌هایی را نیز برای دانشجویان و دانش‌آموزان درنظرگرفته‌اند. همچنین سازمان‌هایی که به شکل گروهی بلیت تهیه کنند، از 20تا 25درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند.

 چطور به سورتمه تهران برسیم؟


اگر فکر می‌کنید مجموعه سورتمه تهران دور از دسترس است، در اشتباه‌ هستید؛ چراکه برای رسیدن به اینجا چند راه وجود دارد که شما با کمترین هزینه می‌توانید خود را به این مجموعه برسانید. اگر بخواهید با وسیله نقلیه شخصی به این مجموعه بروید، باید از میدان‌های قدس و تجریش خود را به این مجموعه واقع در خیابان دربند، انتهای خیابان اسداللهی، جنب سازمان آب برسانید. البته تابلوهای نارنجی رنگی راهنما در قسمت‌های مختلف این میدان‌ها و در طول مسیر نصب شده که شما را برای رسیدن به مقصد هدایت می‌کنند. دسترسی به مجموعه برای افرادی هم که وسیله شخصی ندارند، کار دشواری نیست. فقط کافی است همت کنید و کمی ‌زود از خانه بیرون بیایید و با مترو یا اتوبوس‌ها خود را به میدان تجریش برسانید. ایستگاه تاکسی‌های آبیک و باغ شاطر در ابتدای خیابان فناخسرو مستقر هستند که شما را به این مجموعه می‌رسانند.  در این میان تلفن گویای 24557557 شما را راهنمایی می‌کند و می‌توانید شخصا نشانی دقیق مجموعه را از این طریق هم دریافت کنید. علاوه بر این شماره‌22725307 نیز همزمان با ساعت کار مجموعه پاسخگوی شما هستند.

سورتمه تهران؛ تجربه سرعت و هیجان در کوهپایه

بفرمایید سافاری وحشت


اما همه امکانات تفریحی مجموعه سورتمه تهران، به سورتمه‌سواری محدود نمی‌شود. اگر اهل هیجان هستید و دلتان می‌خواهد این هیجان را با وحشت و ترسیدن تخلیه کنید، می‌توانید سری به بخش «سافاری وحشت» این مجموعه بزنید. در حقیقت شما با خرید یک بلیت 15هزار تومانی مجوز ورود به یک پارک وحشت را دریافت می‌کنید که اگر خیلی هم شجاع باشید باز هم امکان ندارد با خونسردی بتوانید مسیر این پارک وحشت را به پایان برسانید. آنهایی که دنبال اینجور تفریحات در پایتخت هستند می‌دانند که سافاری پارک وحشت سورتمه تهران در واقع دومین سافاری پارک وحشت پایتخت بعد از پارک وحشت دریاچه چیتگر است که در آنها می‌توانید اوج هیجان، ترس و لذت خنده‌های بعد از ترسیدن را تجربه کنید. بد نیست بدانید که در ساخت این پارک وحشت از جدیدترین آیتم‌های ایجاد ترس استفاده شده است که هیجان را برای شما به نهایت خود می‌رساند. یکی از کارهای جالبی که در این سافاری وحشت هم می‌توانید انجام دهید این است که در اوج وحشت هم عکس‌های هیجان‌انگیزی از خودتان بگیرید و خاطره این روز را برای همیشه ثبت کنید.

در سینما پرواز معلق شوید
یکی دیگر از هیجان‌انگیزترین بخش‌های مجموعه سورتمه تهران، سینما پرواز است. شاید شما تجربه هیجان‌انگیز تماشای فیلم در سینماهای چندبعدی را داشته باشید و حالا اینجور سینماها برایتان چندان شگفت‌انگیز نباشد اما سینما پرواز که بلیت آن هم 15هزار تومان است تجربه متفاوتی را از این سینماها تقدیم شما می‌کند؛ تجربه‌ای کم‌نظیر فراتر از آنچه در سینماهای 6بعدی و ... دیده‌اید. شما در سینما پرواز در هرمی به ارتفاع 6متر با کابین معلق قرار می‌گیرید. ظرفیت این سینما هم کلا 4نفر است و هر 4نفر وارد هرم شده و روی کابین مخصوص قرار می‌گیرند. در حقیقت شما در ارتفاع 2متری به‌صورت کاملا معلق به پرواز در می‌آیید، حس تعلیق در هوا همراه با افکت‌های کم نظیر توفان، برف، باران، مه و غبار و... به‌احتمال زیاد کلی هیجان تقدیم شما می‌کند. نورپردازی و جلوه‌های ویژه این سینما هم برای نخستین‌بار در ایران به‌کار گرفته شده و به همین دلیل برای کسانی که هیجان بالا و فوق‌العاده را دوست دارند می‌تواند بسیار لذتبخش باشد. ساعت کار سینما پرواز هم مانند سورتمه از ساعت 10صبح تا 9 شب است.

دیگر امکانات سورتمه تهران

شما می‌توانید یک روز پرهیجان را همراه خانواده در مجموعه سورتمه تهران سپری کنید. البته در این مجموعه امکانات رایگان یک پارک معمولی مثل آلاچیق، زمین بازی کودکان و پیست دوچرخه‌سواری هم وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. یکی از تفریحات دیگر این مجموعه که جزو تفریحات نوستالژیک به‌حساب می‌آید مجموعه ماشین‌های کوبنده است؛ همان ماشین‌هایی که در اکثر شهربازی‌ها می‌توان آنها را پیدا کرد و البته همیشه ازجمله سرگرمی‌های پرطرفدار مکان‌های تفریحی بوده و طرفداران پر و پا قرصی هم دارد. به هر حال در مجموعه سورتمه تهران می‌توانید لحظه‌هایی دوست‌داشتنی و پرهیجان برای کودکان با ماشین‌های کوبنده در فضایی کاملا ایمن فراهم کنید تا کودکان بتوانند رانندگی را به‌صورت مستقل تجربه و انرژی‌شان را کاملا خالی کنند. لذت سرعت و برخورد با ماشین‌های دیگر باعث خواهد شد لحظات بسیار هیجان‌انگیزی برای کودکان خلق شود. بلیت ماشین‌های کوبنده از دیگر بخش‌ها ارزان‌تر است و 10هزار تومان برایتان هزینه دارد. البته همه بلیت‌های این مجموعه را می‌توانید از سایت‌های تخفیف اینترنتی هم به راحتی خریداری کنید.


جلوگیری از افسردگی
در جامعه شهری میزان هیجانات ناشی از فشارهای شغلی و حرفه‌ای و فشارهای ارتباطی باعث می‌شود که حالت دلزدگی و افسردگی در انسان به‌وجود آید از این‌رو ساخت پارک‌ها، مکان‌های ورزشی، شهربازی و مکان‌هایی که فرد در آن احساس آرامش می‌کند یا خیزشی در انسان به‌وجود می‌آورد می‌تواند از این افسردگی جلوگیری کند.


کجا فریاد بزنیم؟
معمولا در حالت عادی یک شهروند نمی‌تواند در خیابان یا خانه یا یک مکان عمومی فریاد بزند اما هنگامی که در شهربازی قرار می‌گیرد بدون اینکه زیر سؤال برود هیجان خودش را به‌صورت فریاد تخلیه می‌کند. شیوه‌های زیادی برای تخلیه هیجانات وجود دارد مانند ورزش، گردش در پارک، بازی با آب، بادبادک هواکردن، گلکاری، شهربازی و ماهیگیری. 

آرامش جامعه با تخلیه هیجان
کارشناسان مسائل اجتماعی معتقدند ریشه بسیاری از اختلالات روانی در جامعه، ناشی از هیجانات سرکوب شده است. از این‌رو هر شهری برای سلامت شهروندانش نیاز به مکان‌هایی مانند شهربازی، بوستان‌ها، سینماهای چند بعدی و... دارد تا با تخلیه هیجانات و انرژی شهروندان، از آسیب‌های انباشت‌ انرژی جلوگیری و بستر سلامت روحی و روانی را مهیا کند.


دیزنی‌لند آناهایم
در شهر آنا‌هایم ایالت کالیفرنیا، یک شهربازی وجود دارد که خیلی‌ها معتقدند آخر این داستان‌هاست! یعنی هیچ جایی بهتر از دیزنی‌لند آنا‌هایم روی کره‌زمین برای بازی و تفریح پیدا نمی‌شود. سازنده این پارک، شرکت والت‌دیزنی است که البته در نقاط مختلف دنیا چند شهربازی دیگر هم دارد. شرکت دیزنی در سال۱۹۵۳، حدود ۶۵ هکتار زمین در نزدیکی آنا‌هایم خرید و کار ساخت این شهربازی را در سال۱۹۵۴ آغاز کرد. درست یک سال بعد، دیزنی‌لند رسما افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید. روز هفدهم جولای ۱۹۵۵ طی مراسمی باشکوه، درهای این شهربازی گشوده شد و از فردای آن روز یعنی هجدهم جولای، عموم مردم توانستند وارد پارک شوند. این شهربازی درحال حاضر پرطرفدار‌ترین شهربازی جهان محسوب می‌شود و بعید هم به‌نظر می‌رسد با توجه به قدمت و البته حمایت‌های شرکت والت‌دیزنی، شهربازی دیگری بتواند جای آن را بگیرد. یکی از نکات جالب درخصوص دیزنی‌لند گردشگرپذیربودن آن است. در سال۱۹۵۹، یعنی ۴سال پس از افتتاح، «نیکیتا خروشچف» رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی که ۱۳روز در آمریکا بود ۲ خواسته را از مقامات آمریکایی داشت: «دیزنی‌لند را ببیند و با جان وین ملاقات کند»! 

منبع :  همشهری

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید