سند جامع همکاری ایران و ترکیه در حال نهایی شدن است
سند جامع همکاری ایران و ترکیه در حال نهایی شدن است

رئیس مجلس با اشاره به روابط خوب ایران و ترکیه گفت: سند همکاری جامع ایران و ترکیه در حال نهایی شدن است.

به گزارش پایگاه خبری نگاه ایرانیان نیوز Ivna، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از سفر به ترکیه در پاویون فرودگاه مهرآباد، با تبیین برنامه‌های این سفر، گفت: این سفر به مدت دو روز بنا به دعوت رئیس مجلس ترکیه به منظور شرکت در اجلاس اتحادیه بین مجالس کشور‌های اسلامی انجام می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این سفر روسای مجالس کشور‌های اسلامی گرد هم می‌آیند تا در خصوص موضوع فلسطین، مهاجرت و رویداد افغانستان به عنوان معضلات جدی منطقه تبادل نظر کنند.

قالیباف با اشاره به سیاست خارجی جمهوری اسلامی مبنی بر اولویت دادن به گسترش روابط با کشور‌های اسلامی و منطقه، این سفر را فرصت مناسبی برای پیشبرد اهداف در چارچوب این سیاست دانست.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: در کنار این اجلاس فرصت گفت‌وگو‌های دو جانبه میان روسای مجالس کشور‌های اسلامی و منطقه فراهم می‌شود و هر چه قدر فرصت باشد برای این دیدار‌ها و گفت‌وگو‌های برنامه‌ریزی شده است. در این سفر درباره گسترش ارتباطات ایران و ترکیه نیز گفت‌وگو خواهیم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران و ترکیه دارای روابط دو جانبه بسیار خوب و قابل توسعه‌ای هستند، اظهار داشت: سند همکاری جامع ایران و ترکیه در حال نهایی شدن است و از فرصت این سفر دو روزه، برای گفتگو با مقامات و هماهنگی‌های بیشتر استفاده خواهیم کرد.

قالیباف گفت: ایران و ترکیه در منطقه و عرصه بین‌الملل همکاری بسیار زیادی دارند که می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

او دیدار با تجار ترکیه‌ای را بخش دیگری از برنامه سفر خود به ترکیه برشمرد و افزود: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا با بازرگانان ترکیه که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در خصوص تسهیل در روابط اقتصادی دو جانبه رایزنی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نشست دیگری با تجار ایرانی مقیم ترکیه خواهد داشت، ابراز امیدواری کرد: سفرش به ترکیه به توسعه همکاری کشور‌های اسلامی و همسایه به ویژه در حوزه دیپلماسی پارلمانی منجر شود و این کشور‌ها بتوانند با استفاده از این فرصت اهداف سیاست خارجی را برای توسعه روابط منطقه‌ای تکمیل کنند.

قالیباف گفت: تحقق این هدف به ویژه در شرایط کنونی که بیش از هر زمانی به ارتقای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی نیاز داریم، اهمیت دارد.

گفتنی است، شانزدهیمن اجلاس اتحادیه بین المجالس کشور‌های اسلامی فردا و پس فردا در استانبول برگزار می‌شود.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان