14:40 , 1402/6/26
کد خبر: 000033384
بازدید: 1158
سرمایه گذاری در بورس آری یا نه؟!

به قلم دکتر مهدی کریمی تفرشی

 سرمایه گذاران هوشمند حتی در دل تورم و رکود و بحران به دنبال فرصت سرمایه گذاری می‌گردند.

بازار بورس از سود دهی خوبی برخوردار است که به شرط داشتن علم و دانش کافی و لازم، انتخاب مناسبی برای سرمایه‌ گذاری می‌باشد.البته این روش سرمایه گذاری هم نوسانات زیادی را بدنبال دارد. یکی از دلایل جذابیت بورس برای سرمایه گذاری، عدم نیاز به سرمایه زیاد برای خرید و فروش می‌باشد. اگر مذاکراتی در زمینه تحریم‌ها انجام نشود و تحریم‌ها به همین صورت باقی بمانند باعث افزایش قیمت دلار و تورم در کشور می‌شود و با توجه به اینکه افزایش قیمت دلار و افزایش تورم باعث رونق بازار سرمایه می‌شوند احتمالا شاهد افزایش قیمت سهام در بازار بورس خواهیم بود.

 طبیعتا با بالا رفتن تورم، اگر در بورس سرمایه گذاری کرده باشید، ارزش پولتان حفظ می‌شود این به دلیل یک شبه پولدار کردن شما در بورس نیست بلکه به دلیل یک قاعده است و آن این است که  شما در دارایی شرکت‌هایی که در بورس حضور دارند شریک شده‌ اید و هم زمان با رشد ارزش دارایی‌ها، ارزش سهام شما هم بالا می‌رود همین قاعده ساده بخشی از مفهوم تحلیل بنیادی را نشان می‌دهد، البته توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیازمند آگاهی و اطلاعات زیادی می‌باشد .

 بعد از اتفاقاتی که در سیاست خارجی رخ داد و یک‌سری از منابع بلوکه شده آزاد شد و سیاست خارجی به ثبات رسید، به نظر می رسد دولت از سیاست‌های اقتصادی خود عقب‌نشینی کرد و فرمول جدیدی برای نرخ خوراک پتروشیمی‌ها اعلام شد.

مسیر اشتباهی که دولت در نیمه اول سال در حوزه اقتصاد در پیش گرفت بازار سرمایه را وارد مسیر ریزشی کرد. اواسط اردیبهشت‌ماه سال جاری دولت بدون اطلاع عمومی مصوبه افزایش نرخ خوراک را به تصویب رساند. این موضوع فشار فروش و خروج سرمایه از بازار را به سهامداران تحمیل کرد.

 فعلا دولت از سیاست‌های اشتباه خود عقب‌نشینی کرده و این مساله کمک خواهد کرد که بورس، نیمه دوم سال خوبی را سپری کند؛ به خصوص این‌که قیمت‌های جهانی نیز در حال افزایش است.

اگر دولت تصمیم غیرمنتظره ای نگیرد شاخص بورس از سقف ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد عبور خواهد کرد.

با توجه به اینکه قیمت‌های جهانی نیز در حال افزایش است و قیمت جهانی اوره نزدیک به ۲۰ درصد رشد کرد و قیمت نفت برنت به ۹۰ دلار رسیده، همه این‌ها می تواند پتانسیل خوبی برای رشد بازار باشد.

 بیشتر بخوانید: 

ورود به بازارهای صادراتی بدون بازارسنجی اتلاف وقت و سرمایه

چالش های بازار بورس و سرمایه

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید