زمانی که فرهنگ عامل خشونت فرزندان علیه والدین می‌شود
زمانی که فرهنگ عامل خشونت فرزندان علیه والدین می‌شود

موحدی گفت: امروزه برخی فرزندان به دلایل فرهنگی، رفتار نامناسبی با والدین خود دارند و حتی ممکن است به نوعی با آنها رفتار کنند که پدر و مادر رنجیده خاطر شوند و در برخی مواقع والدین خود را کتک زده یا حرف های زشت و نامربوطی به آنها می‌زنند.

اعظم موحدی، روانشناس در گفتگو با خبرنگار ایونا در ارتباط با خشونت فرزندان علیه والدین اظهار کرد: امروزه برخی فرزندان به دلایل فرهنگی، رفتار نامناسبی با والدین خود دارند و حتی ممکن است به نوعی با آنها رفتار کنند که پدر و مادر رنجیده خاطر شوند و در برخی مواقع والدین خود را کتک زده یا حرف های زشت و نامربوطی به آنها می‌زنند.

وی افزود: زمانی که جامعه ای در حال پیشرفت است خواه ناخواه فرهنگ نیز در حال رشد و تغییر است. در این زمان صدا و سیما با تهیه فیلم‌های مناسب میتواند مانع خشونت فرزندان علیه والدین و سایر اعضای خانواده شود. اما متاسفانه در فیلم ها و کارتون هایی که امروزه پخش می شود، خشونتی بوده و باعث می شود که کودک با یادگیری مشاهده ای عمل خشونت را انجام دهد چراکه یادمی‌گیرد اگر حالت تهاجمی داشته باشد، می تواند به نتیجه مطلوب خود برسد پس همین عمل را انجام می دهد

موحدی در ادامه یادآور شد: اختلاف سنی نیز می تواند از جمله دلایلی باشد که باعث خشونت فرزدان علیه والدین شود. زمانی که اختلاف سنی والدین با فرزندان زیاد است نوع تربیت پذیری نیز متفاوت خواهد بود؛ چراکه این والدین در دوره دیگری زندگی کرده اند. امروزه تربیت پذیری به حالت فرزندسالاری تبدیل شده و فرهنگ آموزش و تربیتی که ما می خواهیم فرزندان داشته باشند و به والدیت احترام بگذارند، وجود ندارد.

این روانشناس در پایان گفت: اگر والدین فرزند  سالار باشند و براساس خواسته بچه ها پیش بروند طبیعتا تفکرات زشت این فرزندان نیز رشد خواهد کرد و از طرفی دیگر در زمانی که در گروه همسالان خود قرار می‌گیرد و یکسری رفتارهای ناپسند را  می بیند و دوباره این رفتار های نامناسب را انجام می دهد.

 

نسترن شاکر