رشد۴۳۰درصدی واردات از عراق/ صادرات به عراق ۳۱درصد افزایش یافت
رشد۴۳۰درصدی واردات از عراق/ صادرات به عراق ۳۱درصد افزایش یافت

لطیفی گفت: در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه، واردات از عراق از لحاظ ارزش 430درصد افزایش یافته و صادرات نیز رشد 31درصدی را تجربه کرده است.

سید روح اله لطیفی ،سخنگوی گمرک اظهار داشت : عراق دومین کشور خریدار کالاهای ایرانی در چند سال اخیر بوده که متاسفانه در سال گذشته به دلیل شیوع کرونا، چند مرز به این دلیل مسدود شده بود و مانند بسیاری از کشورها تجارت در سال گذشته کاهش یافت.

وی افزود : خوشبختانه در پنج ماه نخست امسال با بی اثر شدن آثار کرونا بر تجارت خارجی، روند تجارت خارجی کشور رو به رشد بوده و عراق به عنوان دومین شریک صادراتی کشورمان در این رشد موثر بوده است.

لطیفی به خبرنگار اقتصادی ایونا توضیح داد: صادرات کشورمان به عراق تا پایان مرداد ماه، بیش از ۱۲ میلیون و ۲۴هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۱۶۳میلیون و ۳۴۳هزار و ۲۴۸دلار بوده است که نسبت به پنج ماه نخست سال قبل، از لحاظ وزنی ۵۳درصد رشد و از لحاظ ارزش ۳۱ درصد شاهد رشد بودیم.

وی در خصوص واردات از کشور عراق گفت: در ۵ماهه نخست امسال ۳۱۳هزار و ۶۱۲ تن کالا به ارزش ۱۷۵میلیون و ۹۸۹هزار و ۶۸۷دلار نیز از عراق وارد کشورمان شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۹۷۰درصد و از لحاظ ارزش ۴۳۰درصد رشد را شاهد بودیم.

معصومه عاروان