09:56 , 1402/6/28
کد خبر: 000033523
بازدید: 1225

رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد؛

ذخیره ۳ ماهه سرم تزریقی و آنتی‌بیوتیک در نزدیکی پاییز

رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام پیش‌بینی‌ها در مورد ایجاد ذخیره سه ماهه سرم تزریقی و آنتی‌بیوتیک در فصل پاییز، اظهار کرد: با توجه به برنامه‌هایی که در این زمینه انجام شده است، نباید نگران کمبود این موارد در فصل سرما شویم.

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا، دکتر سید حیدر محمدی در مورد تهدیداتی که در زمینه تأمین سرم‌های تزریقی و داروهای مورد نیاز برای درمان آنفلوآنزا و سرماخوردگی وجود دارد، اظهار نگرانی کرد و افزود: نگرانی اصلی ما در فصل تابستان بود که با افزایش دما و گرمای هوا، ممکن بود مشکلاتی در تأمین این مواد پیش آید. اما خوشبختانه، ما در این زمینه با مشکلی مواجه نشدیم. به همین ترتیب، توانایی ایجاد ذخیره استراتژیک از طریق افزایش تولید داخلی و واردات پیش‌بینی شده است.

وی افزود: در مورد سرم نمکی ذخیره را ایجاد کردیم. برای همه اقلام دارویی نیز، اگر تأمین مالی لازم با کمک سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی برای ما فراهم شود، به امید خدا مشکلات مرتبط با ذخیره استراتژیک حل خواهد شد و به این ترتیب برای اقلامی که احتمال کمبود دارند، ما یک ذخیره سه ماهه ایجاد خواهیم کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو، تأکید کرد: البته برای برخی از اقلام ممکن است ذخایرمان بیشتر از سه ماه باشد، اما در زمان اوج مصرف، شرایط ممکن است تغییر کند. با این حال، بر اساس برنامه‌هایی که ما انجام داده‌ایم، نباید با مشکلی مواجه شویم، زیرا از طریق تولید داخلی و واردات سعی کرده‌ایم که مشکلی پیش نیاید. اگر احساس کنیم که در جایی ممکن است مصرف به طرز غیرمنطقی افزایش یابد، ان‌شاءالله مشکل احتمالی را از طریق مسیرهای دیگر رفع خواهیم کرد.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر موجودی آنتی‌بیوتیک کشور مناسب است، اظهار کرد: تلاش ما این است تمام اقلامی که عمدتا در فصل پاییز و سرما مصرف آنها بالا می‌رود را تامین کنیم و به همه تولید کنندگان اعلام کردیم که این ظرفیت را ایجاد کنند.

وی در خصوص تامین واکسن‌ آنفلوآنزا چه تولید داخل و چه وارداتی نیز تصریح کرد: بخش اصلی قرار است با تولیدات داخلی تامین شود که در داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی، تولید داخلی موجود است و بخشی محدود هم از طریق واردات وارد خواهد شد که این بخش هم واکسن‌های سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی وارد می‌شود.

منبع: ایسنا

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید