12:06 , 1402/6/26
کد خبر: 000033376
بازدید: 1131

دقایقی پیش؛

«دیزمار» جزئی از پرونده جهانی هیرکانی شد

چند لحظه پیش در جلسه میراث جهانی یونسکو، منطقه حفاظت شده دیزمار بدون هیچ مخالفتی به فهرست جنگل‌های هیرکانی به عنوان یک منطقه میراث جهانی پیوست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایونا، این اتفاق در چهل‌وپنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو رخ داد که از تاریخ ۱۹ شهریور با میزبانی عربستان سعودی در حال برگزاری است.

در این جلسه، ۵۰ میراث فرهنگی و طبیعی از بیش از ۴۰ کشور برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو نامزد شده‌اند.

پرونده الحاق منطقه حفاظت شده دیزمار به پرونده جهانی جنگل‌های هیرکانی که توسط کشور آذربایجان تهیه و ارائه شده بود، افزوده شد.

یک کارشناس ایکوموس در این برنامه اعلام کرد که ایران در درخواست خود، ۳ مکان در آذربایجان را به عنوان بخشی از این پرونده معرفی کرده است.

«دیزمار» نام منطقه کوهستانی و جنگلیه که در حوزه استحفاظی شهرستانهای خدافرین، ورزقان و جلفا در شمال استان آذربایجان شرقی قرار دارد. در منطقه دیزمار ۸۴۹ گونه گیاهی شناسایی شده که ۷۶ گونه آن اندمیک بوده و بدلیل تنوع تیپ اراضی (کوهستانی، کوهپایه ای و تپه‌ای) و زیستگاه آبی (ارس و رودخانه‌های فوق الذکر) و خشکی و همچنین وضعیت پوشش گیاهی موجب تنوع و غنای زیستی در منطقه شده است.

میراث طبیعی دیزمار شامل دو سایت از محدوده جنگل‌های ارسباران در منطقه قره‌داغ آذربایجان شرقی است. کمیته میراث جهانی تأیید کرده است که مدیریت و حفاظت این دو سایت از وضعیت مناسبی برخوردار است و می‌توانند در قالب پرونده میراث طبیعی جنگل‌های ارسباران برای ثبت جهانی ارائه شود.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید