12:07 , 1402/6/28
کد خبر: 000033538
بازدید: 1164
درمان پوکی استخوان با یک داروی شگفت انگیز

یک داروی جدید به نام BP-NELL-PEG، امکان پشتیبانی از فضانوردان در ماموریت‌های آتی به ماه و مریخ را دارا می‌باشد.

به گزارش خبرنگار فناوری ایونا، این دارو به نام BP-NELL-PEG در مبارزه با از دست رفتن استخوان در شرایط ریزگرانش در موش‌ها نتایجی امیدوارکننده از خود نشان داده است. ارزیابی‌های انجام‌شده تاکنون بر روی موش‌ها، نشان می‌دهد که این دارو دارای قابلیت بسیاری برای کمک به حفظ سلامت استخوان‌ها در شرایط معمولی و بخصوص در ماموریت‌های فضایی بلند‌مدت می‌باشد. بر این اساس، توسعه این دارو به منظور استفاده در ماموریت‌های فضایی بلندمدت مورد توجه قرار گرفته است.

به اندازه‌گیری‌های جهانی، هر سه ثانیه یک نفر به دلیل بیماری پوکی استخوان از انتزاع استخوان مبتلا می‌شود. این بیماری تأثیرش را بر روی استخوان‌های حداقل ۱۰ میلیون نفر تنها در ایالات متحده دارد.

با توجه به تسریع ماموریت‌های فضایی سرنشین‌دار به ماه و مریخ، دانشمندان به فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای برای تضمین سلامت فضانوردان در مقابل تأثیرات ضروری پروازهای فضایی بلندمدت، از جمله کاهش قابل توجه تراکم استخوان، پرداخته‌اند.

بیشتر داروهای مورد استفاده در درمان پوکی استخوان به کاهش نرخ پیشرفت بیماری متمرکز شده‌اند، اما روش‌های جدیدی مبتنی بر تشکیل استخوان جدید نیز نتایج امیدوارکننده‌ای از خود نشان می‌دهند. این نتایج از آزمایش‌های انجام‌شده در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) بر روی موش‌ها به دست آمده است و نشان می‌دهد که BP-NELL-PEG به عنوان یک روش جدید و مؤثر در این زمینه می‌تواند مورد استفاده در ماموریت‌های فضایی آینده قرار گیرد. این دارو همچنان در مراحل آزمایشی بر روی انسان‌ها قرار نگرفته است و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

محققان از یک پروتئین شناخته شده به نامNELL-like molecule-۱ (NELL-۱) که توسط بدن تولید می‌شود، استفاده کردند که پیش از این در برخی از مدل‌های حیوانی تقویت استخوان‌سازی را نشان داده بود.

با توجه به تحقیقات جدید، از آنجایی که این دارو با مهار این پروتئین تنها زمانی عمل می‌کند که در طول جراحی به استخوان آسیب‌دیده تزریق شود، محققان دارو را طوری اصلاح کردند که بتوان آن را زیر پوست تزریق کرد تا استخوان‌سازی را در سراسر بدن تقویت کند.

دکتر کانگ تینگ(Kang Ting)، استاد موسسه فورسایت در ماساچوست و یکی از نویسندگان این مطالعه جدید می‌گوید: اگر مطالعات انسانی این را ثابت کند، BP-NELL-PEG می‌تواند ابزار امیدوارکننده‌ای برای مبارزه با از دست رفتن استخوان و زوال اسکلتی عضلانی باشد، به ویژه زمانی که تمرینات مقاومتی معمولی به دلیل آسیب‌ها یا سایر عوامل ناتوان‌کننده امکان‌پذیر نیستند. دکتر تینگ برای اولین بار بیش از ۲۰ سال پیش اثرات استخوان‌سازی NELL-۱ را کشف کرد.

این مطالعه جدید همچنین پتانسیل این دارو را با افزایش نیمه عمر آن افزایش داد. نیمه عمر تعیین می‌کند دارو تا چه مدت می‌تواند در بدن باقی بماند. در این حالت، نیمه عمر با افزایش از ۵.۵ ساعت به ۱۵.۵ ساعت تقریبا سه برابر شد. دانشمندان در بیانیه اخیر گفتند که داروی اصلاح شده که BP-NELL-PEG نامیده می‌شود، قابلیت برتری در بهبود بافت استخوانی بدون ایجاد عوارض جانبی قابل مشاهده نشان می‌دهد.

چیا سو(Chia Soo)، استاد گروه جراحی و ارتوپدی در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس و نویسنده اصلی این مطالعه جدید، در بیانیه‌ای در مورد این دارو که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده بود گفت: ما می‌توانیم به صراحت بگوییم که NELL-۱ تراکم استخوان را در شرایط ریزگرانش افزایش می‌دهد، که این بسیار هیجان‌انگیز است. این موفقیت، قدرت درمان برای بهبود از دست رفتن شدید استخوان را نشان می‌دهد.

برای آزمایش اثرات این دارو در از دست رفتن استخوان به دلیل محیط پروازهای فضایی، محققان ۴۰ موش ماده را در سال ۲۰۱۷ به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستادند و ۴۰ موش دیگر را در مرکز فضایی کندی در فلوریدا مورد مطالعه قرار دادند که تحت درمان با این دارو قرار داشتند اما در معرض شرایط پروازهای فضایی نبودند.

محققان در بیانیه اخیر خود گفتند که هر دو گروه افزایش قابل توجهی در تشکیل استخوان نشان دادند.

بر اساس این مطالعه جدید، از میان ۴۰ موش موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی، ۲۰ موش پس از ۴.۵ هفته زنده به زمین بازگردانده شدند، در حالی که نیمی دیگر به مدت ۹ هفته در معرض ریزگرانش قرار داشتند.

این اولین باری است که موش‌های زنده به زمین بازگردانده می‌شوند، که این برای محققان در انجام بررسی روی بافت‌ها و سلول‌های زنده مهم بود.

در حالی که این دارو نتایج امیدوارکننده‌ای را در موش‌ها نشان داده است، هنوز راه زیادی تا استفاده از آن برای کمک به تشکیل استخوان در انسان وجود دارد.

سو می‌گوید: ما می‌خواهیم ببینیم چگونه می‌توانیم این درمان پوکی استخوان را برای درمان بالینی نهایی آماده کنیم. نه تنها برای میلیون‌ها بیمار مبتلا به پوکی استخوان روی زمین، بلکه در سفرهای فضایی آینده و ماموریتی به مریخ، می‌خواهیم ببینیم چگونه می‌توانیم از اثرات مضر ریزگرانش روی استخوان‌ها در طول پرواز فضایی جلوگیری کنیم.

این تحقیق در مقاله‌ای که روز دوشنبه(۱۸ سپتامبر) در مجله npj Microgravity  منتشر شد، شرح داده شده است.

منبع: اسپیس

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید