16:40 , 1401/8/25
کد خبر: 000016579
بازدید: 1150
خندیدن روی کدام هورمون ها تاثیر می گذارد؟

مشخص است که خندیدن فواید بسیاری برای سلامتی دارد، اما چگونه حتی یک لبخند باعث تغییر در هورمون ها و کاهش استرس می شود؟

خندیدن چگونه استرس را کاهش می دهد؟

به گزارش پایگاه خبری نگاه ایرانیان نیوز Ivna، آیا می دانید که خندیدن بیشتر از آنچه فکر می کنید بر سلامتی شما تاثیر دارد؟ بر اساس مطالعه ای که در آمریکا انجام شده است، مشخص شده است که خندیدن یک روش درمانی موثر در کاهش استرس است. تحقیقات نشان می دهد که حتی پیش بینی یک خنده شاد، سطح هورمون های "کورتیزول"، "آدرنالین" و "دوپامین" را در بدن تنظیم می کند.

عملکرد منظم هورمون ها از سیستم ایمنی محافظت می کند و می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند. همچنین خندیدن می تواند درد را تسکین دهد. محققان پیشنهاد می کنند: «اگر درد مزمن دارید، یک استندآپ تماشا کنید یا به دیدن یک فیلم کمدی بروید تا به درمان خود کمک کنید». زیرا نگاه مثبت به زندگی و شاد بودن، تحمل درد را افزایش می دهد. حتی فقط 15 دقیقه خنده واقعی می تواند خستگی را تا 10 درصد کاهش دهد. در لحظه خندیدن مواد شیمیایی در بدن ترشح می شود که احساس خوبی در فرد ایجاد می کند، درست مانند هورمون اندورفین که در حین ورزش ترشح می شود و از شدت درد می کاهد. 

بیشتر بخوانید: درمان های خانگی قطعی برای جوش هورمونی

فواید خندیدن برای سلامت جسمی و روحی

فواید خندیدن برای سلامت روحی و جسمی به شرح زیر است:

 1. استرس و تنش را کاهش می دهد.
 2. می تواند از فرد در برابر بیماری های مرتبط با استرس محافظت کند.
 3. تحمل درد بدن را افزایش می دهد.
 4. باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
 5. او با افسردگی مبارزه می کند.
 6. احساس لذت بردن از زندگی را به ارمغان می آورد.
 7. فشار خون را کاهش می دهد و عملکرد قلب را بهبود می بخشد.
 8. سطح قند خون را کاهش می دهد.
 9. ادراکات منفی را تغییر می دهد و روحیه را بالا می برد.
 10. در درمان روانی بیماران سرطانی حمایت می کند.
 11. خوش بینی، انعطاف پذیری، خودکارآمدی و سایر احساسات مثبت را در محیط کار تقویت می کند.
 12. باعث شادی در رابطه می شود.
 13. اعتماد ایجاد می کند و مقابله با مشکلات زندگی اجتماعی را آسان تر می کند.

خندیدن استرس را کنترل می کند (کورتیزول)

خندیدن استرس را کنترل می کند؛ کورتیزول در ناحیه پوسته غده فوق کلیوی تولید می شود. پاسخ بدن به استرس را تنظیم می کند. ما را سرشار از انرژی و سلامت می کند. وظیفه اصلی آن کنترل استرس فیزیکی و روانی است. واکنش بدن به استرس افزایش سطح کورتیزول است. فشار خون و قند خون را افزایش می دهد و سیستم ایمنی را سرکوب می کند. سطوح بالای کورتیزول به طور مداوم می تواند باعث زخم معده، اضافه وزن، فشار خون بالا، خستگی، اضطراب، قند و کلسترول بالا شود. در مقابل، سطوح پایین کورتیزول می تواند باعث بیماری هایی مانند فشار خون پایین و سندرم خستگی مزمن شود.

اختلال هورمونی چیست؟

هورمون ها ترشحاتی هستند که توسط متابولیسم تولید می شوند تا فعالیت های خاصی را در بدن تحت کنترل نگه دارند. هورمون‌ها که «ترشحات داخلی» نیز نامیده می‌شوند، مولکول‌های پیام‌رسان شیمیایی بین یک سلول یا گروهی از سلول‌ها و سلول‌های دیگر هستند. آنها در غدد درون ریز تولید می شوند و در خون آزاد می شوند. ترشحات داخلی که با گردش در خون به بافت‌های هدف می‌رسند با اتصال به گیرنده‌های خاصی در آنجا اثرات خود را نشان می‌دهند. هر مشکلی در سیستمی که تعادل طبیعی در جریان هورمون را حفظ کند باعث اختلالات هورمونی می شود. افزایش یا کاهش ترشح هورمون ها ممکن است به دلیل اختلالات گردش خون، داروها، تومورهای خوش خیم یا بدخیم ایجاد شود. 

اختلال هورمونی چگونه تشخیص داده می شود؟

علائمی که با توجه به شدت و نوع اختلال هورمونی ایجاد می شود، فرد را نزد پزشک می برد. بر اساس این علائم و یافته های معاینه می توان اختلال هورمونی را با تعدادی آزمایش تشخیص داد. به عنوان مثال، اگر هورمون رشد بیش از حد ترشح شود، رشد بیش از حد قد در نوجوانی و رشد در گوش، چانه، دست و پا در بزرگسالان رخ می دهد. وقتی کمتر آزاد شود، کوتاهی قد/کوتوله شدن در کودکان، ضعف و کاهش کیفیت زندگی در بزرگسالان رخ می دهد.

بیشتر بخوانید: کمبود هورمون رشد کودکان را چگونه درمان کنیم؟

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار