09:33 , 1403/3/21
کد خبر: 000050758
بازدید: 1163
خطرات مصرف الکل در بارداری و شیردهی

مصرف الکل می‌تواند تأثیرات جدی بر باروری، بارداری، شیردهی و بهداشت جنسی داشته باشد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا از تاثیرات مصرف مشروبات الکلی بر بارداری و شیردهی بگوییم.

مصرف الکل می‌تواند تأثیرات جدی بر باروری، بارداری، شیردهی و بهداشت جنسی داشته باشد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا از تاثیرات مصرف مشروبات الکلی بر بارداری و شیردهی بگوییم. از جمله تاثیرات مهم مصرف مشروبات الکلی، سندروم الکلی جنینی و مشکلات قلبی و عروقی برای نوزادان است. بنابراین اگر می‌خواهید باردار شوید و یا درحال حاضر باردار هستید، لازم است تا از عوارض مصرف مشروبات الکی قبل از بارداری، در حین آن و در دوران شیردهی اطلاع یابید. در این محتوا به مهم‌ترین سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهیم که عبارت است از:

 • عوارض مصرف کردن مشروبات الکلی قبل از بارداری چیست؟
 • الکل چه اثری روی جنین دارد؟
 • عوارض خوردن مشروبات الکلی در دوره شیردهی چیست؟
 • تاثیر مصرف کردن مشروبات الکلی بر بهداشت جنسی

خطرات مصرف الکل در بارداری و شیردهی

عوارض مصرف کردن مشروبات الکلی قبل از بارداری چیست؟

مصرف مشروبات الکلی قبل از بارداری می‌تواند منجر به اختلالات باروری و سلامت جنین شود. برخی از عوارض مصرف مشروبات الکلی قبل از بارداری عبارتند از:

 • تاثیر مصرف کردن مشروبات الکلی بر باروری
  مصرف زیاد الکل در مردان می‌تواند موجب کاهش میزان باروری، کم شدن تولید و کیفیت اسپرم شود. تاثیر مصرف مشروبات الکلی در زنان نیز با عدم تنظیم دوره‌های قاعدگی و ریسک بالای ناباروری همراه است!
 • عوارض مصرف مشروبات الکلی قبل از بارداری برای جنین
  مصرف الکل قبل از بارداری می‌تواند باعث بروز اختلالات جنینی مانند سندرم الکلی جنینی شود. این اختلال منجر به مشکلات جسمی و ذهنی جدی در نوزادان (از جمله مشکلات قلبی، مغزی، رشدی و توسعه‌ای) خواهد شد.
 • تاثیر مصرف کردن مشروبات الکلی بر بارداری
  مصرف الکل قبل از بارداری می‌تواند روی فرایند بارداری و زایمان زنان نیز تاثیر بگذارد و ممکن است باعث بروز عوارضی مانند سقط جنین، زایمان زودرس و افزایش خطر مرگ و میر نوزاد گردد.

بنابراین، توصیه می‌شود که زوج‌هایی که قصد بارداری دارند، از مصرف الکل خودداری کنند و در صورتی که احتمال بارداری برای زنی وجود دارد، مصرف الکل خود را به حداقل ممکن محدود کرده و اگر دچار اعتیاد است سریعا برای ترک الکل اقدام کند.

مشروبات الکلی چه اثری روی جنین دارد؟

مصرف مواد مخدر مختلف تاثیرات بسیاری روی جنین دارد، از جمله خطرات مصرف مواد مخدر در بارداری  جدا شدن جفت، زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و... است. الکل از جمله مواد مخدری است که مصرف آن در جوانان و بانوان افزایش چشمگیری داشته است. مصرف الکل توسط مادر در طول بارداری می‌تواند تأثیرات بسیار جدی بر رشد جنین داشته باشد. بخصوص اگر الکل را در حیاتی‌ترین دوران قسمت‌های تشکیلی جنین مصرف کنید، یعنی اغلب قبل از اینکه زنان متوجه بارداری خود شوند. بعضی از تاثیرات مصرف مشروبات الکلی بر جنین عبارتند از:

 • سندرم الکلی جنینی: این بیماری از جمله شایع‌ترین عوارض مصرف مشروبات الکی در دوران بارداری است و شامل مشکلات جسمی (مانند کم‌رشدی، ناهنجاری‌های صورتی، کاهش وزن متولد شده و...) و مشکلات ذهنی (مانند کاهش توانایی یادگیری و مشکلات رفتاری) می‌شود.
 • سندرم الکلی جنینی جزئی: این بیماری مشابه سندرم الکلی جنینی بوده، اما شدت علائم آن کمتر است.
 • اختلال طیف الکلی جنینی: این نوع اختلال شامل مجموعه‌ای از علائم فیزیکی، رفتاری و ذهنی می‌شود که به مصرف الکل در دوران بارداری برمی‌گردد. این مشکلات می‌توانند شامل کم‌رشدی، مشکلات رفتاری، اختلالات توجه، مشکلات یادگیری و ضعف حافظه باشند.
 • مشکلات قلبی و عروقی: از جمله تاثیرات مصرف مشروبات الکلی روی جنین، اختلالات قلبی و عروقی جنین است، که این مشکلات ممکن است منجر به بیماری‌های جدی در زندگی آینده نوزاد شود.
 • مشکلات نورولوژیکی: مصرف الکل منجر به آسیب رساندن سیستم عصبی مرکزی جنین می‌شود، که می‌تواند مشکلاتی مانند کاهش توانایی یادگیری و مشکلات رفتاری در نوزادان را به وجود آورد.

به دلیل تاثیرات مصرف مشروبات الکلی بر بارداری، استفاده از الکل در این دوران به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و بهترین راه برای جلوگیری از این اثرات منفی، خودداری کامل از مصرف الکل در طول بارداری است. در این زمینه اگر دچار اعتیاد به الکل هستید، لازم است تا برای ترک به یک مرکز ترک اعتیاد دارای مجوز مراجعه کنید.

عوارض مصرف کردن مشروبات الکلی قبل از بارداری چیست؟

عوارض خوردن مشروبات الکلی در دوره شیردهی چیست؟

تاثیرات مصرف مشروبات الکلی بر شیردهی نیز بسیار زیاد است و می‌تواند مادر و نوزاد را در معرض خطر قرار دهد. برخی از عوارض خوردن مشروبات الکلی در دوره شیردهی عبارتند از:

 • تأثیرات مستقیم خوردن الکل در دوره شیردهی بر نوزاد: الکل وارد شیر مادر می‌شود و با مصرف شیر توسط نوزاد، نوزاد نیز عملا الکل مصرف می‌کند. این ممکن است باعث تحت‌تأثیر قرارگرفتن سیستم عصبی مرکزی نوزاد شده و مسائلی مانند خواب آرام، کمبود توجه و افزایش خطر اختلالات رشدی را به وجود آورد.
 • کاهش میزان شیر تولیدی: مصرف الکل می‌تواند باعث کاهش میزان شیر مادر شود، زیرا استفاده از مشروبات الکلی با تأثیرات منفی بر هورمون‌های مرتبط با شیردهی همراه بوده و باعث اختلال در فرآیند تولید شیر می‌گردد.
 • عوارض خوردن مشروبات الکلی بر تغییر مزه شیر: نوشیدن الکل تأثیرات غیرمطلوبی بر مزه شیر دارد و باعث می‌شود نوزاد آن را دوست نداشته باشد، همین موضوع منجر به کمتر خوردن شیر مادر توسط نوزاد می‌شود.
 • خطر اختلالات تغذیه‌ای: مصرف الکل می‌تواند باعث اختلال تغذیه نوزاد شود، زیرا الکل برای نوزاد مغذی نیست و مصرف آن باعث مشکلات هضمی و کاهش میزان مصرف غذا توسط نوزاد خواهد شد.
 • خطر سندرم مرتبط با الکل: اگر مادر در دوران بارداری الکل مصرف کند و میزان الکل به سطحی برسد که سندرم مرتبط با الکل در جنین ایجاد شود، این عوارض می‌تواند در دوره شیردهی نیز به نوزاد انتقال یابد و مشکلات جدی برای رشد نوزاد ایجاد کند.

بنابراین، بهترین روش برای جلوگیری از این عوارض، خودداری کامل از مصرف الکل در دوره شیردهی یا در صورت اعتیاد، ترک الکل است. در صورت نیاز به مصرف الکل، بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید و به مقدار مصرفی دقت کنید تا به نوزاد خود آسیبی نرسانید.

عوارض خوردن مشروبات الکلی در دوره شیردهی چیست؟

تاثیر مصرف کردن مشروبات الکلی بر بهداشت جنسی

مصرف زیاد الکل احتمالا باعث کاهش عملکرد جنسی خواهد شد. الکل می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی، کاهش حساسیت جنسی و کاهش توانایی برای ارگاسم گردد. علاوه بر موارد مذکور، سوءمصرف الکل موجب اختلالات جنسی مانند عدم توانایی جنسی، ضعف جنسی و اختلال در رابطه جنسی می‌شود.

با توجه به تاثیرات مصرف مشروبات الکلی بر بارداری، شیردهی و بهداشت جنسی دیگر باید بدانید که ترک این ماده ضروری است. نکته‌ای که در مورد ترک باید بدانید این است که الکل بطور کلی از جمله موادی است که ترک آن نیازمند دریافت کمک پزشکی است. زیرا در فرایند ترک، یک سری علائم بروز می‌کنند که می‌توانند جان شما را در معرض مرگ قرار دهند! از این جهت فرایند ترک به پشتیبانی و حمایت پزشکی نیاز دارد. حال فرض کنید بخواهید برای ترک در بارداری اقدام کنید، مسلما شرایط سخت تر خواهد شد. اما جای نگرانی نیست!

در کلینیک‌های ترک معتبر، متخصصین برآنند که از روش‌های نوینی برای ترک ایمن و بدون درد و خماری بهره بگیرند تا اعتیاد روانی و فیزیکی شما به الکل بطور کامل درمان شده و در عین حال بتوانید فرایند درمان را بصورت ایمن طی کنید.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید