جایگاه سینمای ایران در جهان
جایگاه سینمای ایران در جهان

مهدی کریمی تفرشی- تهیه کننده سینما و عضو هیات مدیره جامعه تهیه کنندگان سینمای ایران

جایزه‌های گوناگونی كه سینمای ایران در سطح جهان به دست آورد، سینمای ما را مورد توجه پخش‌كنندگان جهان قرار داد و روز به روز به تماشاگران فیلم‌های ایرانی در سراسر جهان افزوده می‌شد كه اوج آن در سال ۲۰۰۱ بود. این توجه و فروش فیلم‎‌های ایرانی به تدریج افت كرد و امروزه پخش كنندگان اروپایی – آمریكایی و آسیایی رغبت بسیار كمتری برای خرید فیلم‌های ایرانی از خود نشان می‌دهند.

شباهت بسیاری فیلم‌های ایرانی به یکدیگر و موضوعات تکراری و کاهش خلاقیت و نیز کاهش کنجکاوی در مورد وضعیت ایران برای دیگر کشورها را می‌توان از دلایل افت استقبال جهانی از فیلم‌های ایرانی دانست و در عوض سینمای آمریکای لاتین کم کم دارد جای خود را در نگاه جهانی باز می‌کند.

سینمای ایران با تولید حدود ۱۵۰ فیلم در سال آمار چشمگیری در تولید فیلم در سینمای جهان دارد.

اما در مقایسه با سینمای جهان هنوز راه طولانی در پیش داریم، باید روی فراهم کردن زیرساخت‌های سینمایی در کشور حرکت جدی انجام داد.

حضور در متن سینمای جهان یعنی توانایی جذب سرمایه و تولید فیلم در یک روند حرفه‌ای؛ مهمترین عامل شناخت درست از فضای جامعه‌ای است که فیلمساز در آن فیلم می‌سازد. باید مردم آن جامعه را به‌درستی بشناسد و با آنها زندگی کرده باشد. باید فضای جامعه برایش کاملا ملموس و آشنا باشد. به همین دلیل است که فیلمسازان ما در خارج از کشور موفق عمل نمی‌کنند.

وابستگی ما به فرهنگ شرق و اسلام و تشیع و نیز ریشه‌های ایرانی اسلامی، سینمای ما را از سینمای دیگر کشورهای جهان متفاوت ساخته است. برای اینکه جهان با سینمای ما بتواند ارتباط نزدیکی برقرار کند باید بتواند با فرهنگ و نگاه ایرانی ارتباط درستی برقرار کند و باید شناخت ایجاد شود.

بخش انديشه‌گراي سينمای قاره پهناور آسیا توانسته با ارائه مضامين تازه و نگاهي جديد به ساختارهاي زيباشناختي به‌ويژه در عرصه سينماي مفهوم‌گرا، حرف‌هايي براي گفتن داشته باشد. در این میان سينماگران ايران به عنوان يك كشور مهم آسيايي همواره حضور خود را در جشنواره‌هاي گوناگون حفظ كرده‌اند و گاهي اوقات جوايز معتبري را هم به خود اختصاص داده‌اند. اين سينما با عنايت به ويژگي‌هاي بالقوه فراواني كه براي تاثيرگذاري بيشتر بر وجوه اقتصادي سينما دارد، مي‌تواند با ايجاد بازارهاي منطقه‌اي و حضور فعال و تخصصي در بازارهاي فيلم بين‌المللي وجوه ديگري از توانايي‌هاي خود را به ظهور برساند.

 

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز