14:59 , 1402/6/28
کد خبر: 000033547
بازدید: 1163
ثبت خانواده‌ی جدید پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره

بنابر اعلام مدیر کل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی خانواده‌ی جدید پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره ثبت شد.

به گزارش خبرنگار محیط زیست ایونا، مهدی اله پور، با اعلام این خبر، اظهار کرد که محیط‌بانان پارک ملی تندوره با موفقیت یک خانواده‌ی جدید از پلنگ‌های ایرانی را شناسایی کرده‌اند. او تایید کرد که تصاویر این خانواده جدید پلنگ ایرانی، که بازیگوشی و آب‌تنی جنگلی را نیز دربر می‌گیرد، با استفاده از دوربین‌های تله‌ای ثبت شده است.

اله پور بیان کرد که پس از ساخت آبشخورهای جدید برای حیات‌وحش و مشاهده تغییرات رفتاری مادر پلنگ در سال گذشته، تصاویر زیبایی از مادر و توله‌های پلنگ، که حدود ۵ ماهه هستند و در حال آب‌تنی و بازیگوشی می‌باشند، به ثبت رسیده است.

این مقام مسئول افزود که پارک ملی تندوره به دلیل پویایی و فعالیت‌های مثبت در محیط طبیعی خود، امنیت زیستگاهی برای این پلنگ‌های ایرانی ارزشمند فراهم کرده و با تلاش محیط‌بانان پارک، حیات‌وحش در منطقه به آرامش زیست می‌پردازد.

 پلنگ ایرانی (Persian Leopard) یکی از بزرگ‌ترین زیرگونه‌های پلنگ به شمار می‌رود که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران «در معرض خطر انقراض» اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت قرار دارد.

پارک ملی تندوره تنها پارک ملی خراسان رضوی است که ۳۵ هزار و ۵۴۰ هکتار وسعت دارد و در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان درگز واقع شده است.

علاوه بر پلنگ که گونه جانوری شاخص این منطقه است، قوچ و میش اوریال، کل و بز، گربه‌ وحشی، گربه جنگلی، گربه پالاس و گراز و پرندگانی چون هما، دال و کرکس سیاه از جمله سایر گونه‌های جانوری ارزشمند پارک ملی تندوره است.

منبع: ایسنا

 

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید