22:25 , 1403/3/22
کد خبر: 000051093
بازدید: 1211
تکلیف تعطیلات پایان هفته مشخص شد: فقط یک روز تعطیلی در پیش است 🗓❌

بحث‌ها بر سر اینکه دومین روز تعطیل هفته پنجشنبه باشد یا شنبه ادامه دارد

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایونا به نقل از تیتر فارسی، مجلس ایران کلیات لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته را تصویب کرد.

طبق این لایحه، ساعت کاری هفتگی کارکنان دولت از 44 ساعت به 40 ساعت و روزهای کاری‌ نیز از 6 روز به 5 روز کاهش می‌یابد.

اما بحث‌ها بر سر اینکه دومین روز تعطیل هفته پنجشنبه باشد یا شنبه ادامه دارد.

موافقان لایحه معتقدند این تغییر به نفع «اقتصاد و مردم» است؛ ولی مخالفان معتقد به غیراسلامی مضر بودن آن برای اقتصاد هستند.

کاظم دلخوش، نماینده صومعه‌سرا، از موافقان لایحه می گوید که کاهش ساعت کار ادارات، از 44 ساعت به 40 ساعت، موجب «افرایش بهره‌وری» می‌شود و اینگونه نیست که هر چه ساعت کار بیشتر باشد، بیشتر می‌توان اثرگذار بود.

او می‌افزاید «در تمام دنیا امروز فقط ایران و جیبوتی هستند که در هفته یک روز تعطیلی دارند.»

اما بدری نماینده اردبیل که مخالف لایحه است معتقد است که «برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد لازم است که کار بیشتر لازم است، نه اینکه ساعات کاری ادارات را کاهش دهیم. لازم است که کارکنان بیش از گذشته به صورت جهادی کار کنند.»

سخنگوی دولت در این رابطه اظهار داشت: موضوعی که در دستور کار مجلس است لایحه دولت است، دولت با بررسی کارشناسی که انجام داد لایحه ای را سال گذشته تقدیم مجلس کرد.پیشنهاد دولت افزایش تعطیلی های انتهای هفته از یک روز به دو روز بود که در لایحه آمده است و نسبت به روز هم پیشنهاد دولت در لایحه روشن است.

وی خاطر نشان کرد: نگاه دولت این است که درباره این تصمیم گیری منعطف‌تری داشته باشیم و متناسب با اقتضائات زمانی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی بتوانیم دست بازتری در انتخاب روز داشته باشیم. پیشنهاد دولت این است که ضمن افزایش تعطیلات هفته به دو روز انتخاب این روزها در اختیار نظرات کارشناسی بخش های مختلف قرار گیرد.

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه روز یکشنبه 20 اسفند 1402 در جریان رسیدگی به کلیات لایحه اصلاح ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری با کلیات این لایحه موافقت کردند، اما درباره روز دوم تعطیلی تصمیم گیری بر عهده کمیسیون اجتماعی مجلس سپرده شد و در جلسه روز یکشنبه 26 فروردین 1403 کمیسیون اجتماعی، اعضای این کمیسیون با موافقت دولت، پنجشنبه‌ را به عنوان دومین روز تعطیل آخر هفته تعیین کردند؛ تصمیمی که با مخالفت و انتقاد بسیاری از فعالان بخش خصوصی مواجه شد.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید