15:20 , 1402/11/24
کد خبر: 000041520
بازدید: 1135
تکثیر گل کاغذی

نحوه تکثیر گل کاغذی را در این مطلب مشاهده کنید. با ایونانیوز همراه باشید.

به گزارش خبرنگار محیط زیست ایونا، گل کاغذی یک گیاه مقاوم و فوق العاده زیبا است، درختچه این گل معمولا تا 2 الی 3.5 متر نیز قد می‌کشد. تکثیر گل موردنظر و نگهداری آن در باغچه حیاط، نرده‌ها، طاقچه‌های چوبی و گلدان‌ها امکان پذیر است. با تکثیر و پرورش این گیاه جذاب، می‌توانید منظره زیبا و نمای بی‌نظیری را در محیط منزل و حیاط خود ایجاد کنید. 

نور مناسب برای رشد گل کاغذی

با فراهم کردن نور مناسب می‌توانید از گیاه گل کاغذی، به خوبی نگهداری کنید. برای گلدهی بیشتر و رشد بهتر این گیاه لازم است، در طول روز ۵ الی ۷ ساعت در معرض نور مستقیم خورشید ولی به صورت فیلتر شده قرار گیرد. گیاهی که از اوایل فصل بهار به طور روزانه از نور کافی برخوردار بوده، گلدهی بسیار زیادی دارد. 

اگر نمی‌خواهید گیاه شما دچار رشد علفی شود، نور مورد نیاز آن را تامین کنید تا گل‌های رنگارنگ و زیبایی داشته باشد. زمان فرارسیدن فصل زمستان یا در منطقه‌های سردسیر بهتر است گیاه موردنظر درون خانه نگهداری شود تا سرما به گیاه صدمه وارد نکند و موجب مرگ آن نشود. 

تکثیر گل کاغذی

آبیاری مناسب برای رشد گیاه گل کاغذی

گیاه گل کاغذی در برابر کم آبی بسیار مقاوم بوده و نیازی به آبیاری فراوان ندارد. در زمان‌های رشد گیاه، در فصل بهار تا تابستان برای گلدهی بیشتر و سالم ماندن آن، باید به میزان کافی به گیاه آب دهید. بهتر است بدانید برای آبیاری گل موردنظر، آب بدون کلر مناسب‌تر است. 

خاکی که به طور دائم خیس و مرطوب است، برای گل کاغذی مناسب نیست. جهت آبیاری اصولی گیاه مورد نظر بهتر است هر هفته میزان رطوبت خاک آن را بررسی کنید. اگر سطح بالایی خاک گیاه خشک باشد، نسبت به آبیاری آن اقدام کنید. هر سه الی ۴ هفته می‌توانید به گیاه زیبای خود آب بدهید. 

خاک مناسب برای رشد گیاه گل کاغذی

خاک زهکشی شده که بافت سبکی دارد، برای رشد گیاه گل کاغذی مناسب و ایده آل است. اگر از خاک زهکشی نشده برای این گیاه استفاده کنید، رطوبت درون خاک آن باقی مانده و به ریشه‌های این گل آسیب وارد می‌کند. 

اسیدی بودن خاک گیاه گل کاغذی، برای رشد آن مناسب‌تر است. خاک با ph حدودی ۵ الی ۵.۶‌، بهترین نوع خاک برای گیاه مورد نظر می‌باشد. می‌توانید برای رشد بهتر و گلدهی بیشتر گیاه موردنظر در خاک آن از ورمیکولیت، پیت ماس، خاک‌برگ و پرلیت استفاده کنید تا ریشه و ساقه گیاه تغذیه شوند. 

بهترین فصل تکثیر گل کاغذی

برای قلمه زدن و تکثیر گل کاغذی به روش‌های مختلف، می‌توانید در تمام فصول سال این کار را انجام دهید. اگر در فصل رشد گیاه، قلمه زدن و تکثیر آن را انجام دهید، گیاه شما رشد بیشتری را تجربه می‌کند. در روش تکثیر گل موردنظر با استفاده از بذر، می‌توانید بذرها را در اواخر فصل پاییز از گیاه مورد نظر برای تکثیر جدا نمایید. 

از طریق بذر و قلمه زدن می‌توانید گیاه گل کاغذی را در بهترین فصل، یعنی فصل بهار تکثیر کنید. روش قلم زدن برای تکثیر این گل بسیار آسان است، می‌توانید در هر فصلی این روش را انجام بدهید. در مرحله اول بخش نرم چوب گیاه را پیدا کرده و ساقه را از همان محل برش دهید. ساقه‌ای را انتخاب کنید که بر روی آن تعدادی شکوفه ظاهر شده و ارتفاع آن حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر باشد. 

این ساقه بریده شده از گل کاغذی را درون عمق 3 الی 5 سانتی متری از پوده و مقداری پرلیت بگذارید و آن را در این مواد محکم کنید. با مرطوب و گرم نگه داشتن محیط گلدان، چند ماه بعد قلمه گیاه شما ریشه داده و گیاه جدیدی برای گلدان دیگر آماده می‌شود. 

نحوه تکثیر دادن گیاه گل کاغذی

با دو روش استفاده از بذر یا دانه و قلمه زدن می‌توانید تکثیر گیاه گل کاغذی را انجام دهید. 

• قلمه زدن گل کاغذی

در فصل رشد گیاه گل کاغذی، یعنی بهار تا تابستان می‌توانید برای قلمه زدن آن اقدام کنید. ساقه‌ای از گل که دارای ۴ الی ۶ گره بوده و نرم است را انتخاب نمایید، سپس حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر از ساقه گیاه را با استفاده از قیچی تیز و تمیز جدا کنید. 

برای اینکه قلمه جدا شده از گیاه، ریشه دهی سریع‌تری داشته باشد، لازم است از هورمون ریشه زایی استفاده کنید. در مرحله بعدی گلدان مناسبی را برای گیاه مورد نظر انتخاب کرده و قلمه را درون آن قرار دهید. 

انواع بیماری‌های گیاه گل کاغذی

اگر شرایط بهینه‌ای را برای گیاه خود در منزل یا حیاط آن فراهم نسازید، بعد از مدتی رشد گیاه شما متوقف شده و دچار بیماری‌های متعدد می‌شود که عبارتند از:

• کنه تار عنکبوتی

اگر در سطح برگ‌های گیاه گل کاغذی، تارهای عنکبوت را مشاهده کردید. این موضوع نشان می‌دهد گیاه شما دچار آفت زدگی شده است. زیرا عنکبوت‌ها از گیاه گل کاغذی و برگ‌های آن تغذیه کرده و موجب زرد شدن رنگ آنها می‌شوند. 

برای برطرف شدن کنه‌های روی برگ این نوع گیاه، بهتر است هر دو الی سه هفته گیاه مورد نظر را با آب پرفشار آبیاری کنید تا کنه‌ها از گیاه جدا شوند. همچنین استفاده از حشره کش، روغن طبیعی باغبانی و آکنه کش نیز در رفع این مشکل موثر هستند. 

• ریختن برگه‌های گیاه گل کاغذی

اگر آبیاری گل را به درستی انجام ندهید، بعد از مدتی برگ‌های گیاه شروع به ریزش می‌کنند. تنها در صورتی می‌توانید به گیاه خو‌د آب دهید که خاک آن خشک شده باشد. 

تکثیر گل کاغذی

روش تکثیر گل کاغذی در آب

در تکثیر این نوع گل، سوال بسیاری از افراد این است که آیا می‌توان گل کاغذی را در آب نیز تکثیر کرد، در جواب باید گفت بله می‌توان این نوع گل را در آب نیز تکثیر داد اما ریشه‌دار کردن آن در آب، نسبت به روش‌های دیگر سخت‌تر است. برای تکثیر دادن گل مورد نظر در آب در مرحله اول لازم است قلمه‌هایی را انتخاب کنید که سخت تر بوده و در آب پوسیده نمی‌شوند. 

بعد از گذاشتن قلمه گیاه، زمانی که سطح آب پایین‌تر آمد، مقدار کمی از پودر آهن را درون آب بریزید و بعد از قرمز شدن رنگ آن، به آب قلمه گیاه موردنظر اضافه کنید. از ظرف کوچک برای ریشه زایی این گیاه، استفاده نمایید تا نتیجه بهتری بدهد. 

حدود یک ماه بعد، در قلم گیاه شما ریشه‌هایی ظاهر می‌شوند بعد از اینکه ارتفاع هر کدام به ۵ الی ۸ سانتی‌متر رسید، می‌توانید قلمه را درون گلدان بگذارید. در روش استفاده از آب برای تکثیر این گیاه، دمای گلدان مورد نظر باید حدود ۲۲ درجه سانتیگراد و خاک آن به طور مداوم مرطوب باشد. 

تکثیر گل کاغذی با سیب زمینی

برخی از افراد تصور می‌کنند، می‌توانند گیاه گل کاغذی را با استفاده از سیب زمینی نیز تکثیر دهند. اما این باور اشتباه بوده و تنها روش قلمه زنی برای تکثیر این گیاه، جزو بهترین روش‌ها محسوب می‌شود. 

آیا قلمه گل کاغذی در اب ریشه میزند؟

در جواب این سوال باید گفت، بله قلمه گل گذاشته شده درون آب بعد از حدود یک ماه ریشه می‌زند. بهتر است بدانید تکثیر گیاه موردنظر با استفاده از آب به نسبت روش‌های دیگر قلمه زنی و بذر سخت‌تر است. 

نگهداری گل کاغذی در حیاط

برای پرورش و نگهداری این گیاه زیبا در حیاط و باغچه باید نکات بسیار مهمی را بدانید که عبارتند از:

  1. • آبیاری این نوع گل کار سختی نیست، این گیاه زمانی که بالغ می‌شود به آبیاری بسیار کمی احتیاج دارد. زمانی که متوجه شدید گل موردنظر در حیاط خانه تان مقداری پژمرده شده یا خاک آن دچار خشکی شده است، می‌توانید گیاه را آبیاری کنید. 
  2. • برای رشد بهتر گل کاغذی در باغچه خانه بهتر است در اوایل تابستان و بهار به گیاه خود کود بدهید. بهترین کود برای این نوع گیاه، کودهای همه منظوره هستند. 
  3. • در طول سال برای مراقبت از گل، لازم است به هرس کردن آن بپردازید. با جدا کردن شاخه‌های مرده از گیاه در پایان دوره گلدهی آن، گیاه شما جان دوباره گرفته و سالم می‌ماند. بهترین فصل‌ها برای هرس کردن گل موردنظر، اوایل فصل بهار و اواخر پاییز می‌باشد. 
  4. • برای پرپشت شدن و تقویت تمام شاخه‌های جوان در این گیاه لازم است، نوک شاخه‌های آنها را با روش ملایم‌تر چیده و هرس کنید. 

برای گلدهی گل کاغذی چه باید کرد؟

در مواردی گیاه شما، گلدهی ندارد، دلیل این مسئله در واقع فراهم نکردن نور کافی برای گیاه است. همچنین کود مناسب در گلدهی گیاه بسیار تاثیر دارد. با فراهم کردن نور کافی و کود مفید برای گیاه خود، تمام مواد غذایی مورد نیاز آن را تامین کرده و شاهد گلدهی آن خواهید بود. 

در بعضی موارد گلدهی گل کاغذی با کندی صورت گرفته ولی خود گیاه رشد خوبی دارد. علت این موضوع این است که شاخه‌های آن در زمان مناسب هرس نشده‌اند یا آبیاری و کوددهی آن به شکل افراطی انجام شده است. 

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید