13:54 , 1402/6/27
کد خبر: 000033467
بازدید: 1128
تهدیدی خاموش در کمین نوزادان

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در دوران بارداری تهدیدی جدی برای سلامت نوزادان متولد شده می‌آورد.

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا، کارشناسان ارتباطی میان قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا قبل از تولد و اثرات مضر آن بر فرآیندهای سلولی نوزادان تازه متولد شده را مشخص کرده‌اند. این یافته‌ها توسط دکتر اولگا گورلانووا، پزشک محقق در بیمارستان کودکان دانشگاه بازل سوئیس در کنگره بین‌المللی انجمن تنفسی اروپا ارائه شده است.

دکتر گورلانووا اظهار کرده است که تغییرات مشهودی در پروتئین نوزادان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری در معرض آلودگی هوا قرار گرفته‌اند، وجود دارد. این تغییرات ممکن است فرآیند مرموز اتوفاژی را که سلول‌ها در پاسخ به استرس خودخواری انجام می‌دهند، روشن کند.

وی افزود که واکنش مادران به قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در دوران بارداری حتی در نوزادان سالم نیز متفاوت است، نشان از حساسیت‌های مختلف در نوزادان دارد و برخی از آنها آسیب‌پذیرتر از دیگران هستند.

تحقیقات پیشین دکتر گورلانووا و گروه وی نشان داده بود که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا طی دوران بارداری تأثیرات منفی بر عملکرد ریه و سیستم ایمنی نوزادان دارد. تحقیقات جدید آنان بر روی پروتئین‌های حیاتی برای اتوفاژی، پیری و بازسازی سلولی تأکید دارد.

این تحقیقات نشان می‌دهد که نیتروژن دی‌اکسید (NO۲) و ذرات آلاینده PM۱۰، که اغلب از ترافیک تولید می‌شوند، با افزایش سطح پروتئین Beclin-۱ که در شروع اتوفاژی نقش دارد، مرتبط هستند. همچنین، قرار گرفتن در معرض NO۲ با کاهش سطوح پروتئین SIRT۱ که نقش محافظتی در مقاومت در برابر استرس، التهاب و پیری ایفا می‌کند، مرتبط بود.

این تحقیقات نشان می‌دهد که باید تلاش‌های بیشتری برای کاهش آلودگی هوا انجام داد تا به سلامت عمومی و محیط زیست کمک شود و هزینه‌های مرتبط با درمان بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا کاهش یابد.

منبع: ایسنا

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید