10:59 , 1402/6/28
کد خبر: 000033533
بازدید: 1166

رئیس سازمان سنجش:

تغییر در قوانین کنکور داوطلبان را نگران می کند

رئیس سازمان سنجش کشور اعلام کرد که در دو سال اخیر چندین بار به تغییرات در سیستم سنجش و پذیرش دانشجویان پرداخته شده است، و این تغییرات مکرر ممکن است باعث ایجاد تردید و نگرانی در میان داوطلبان شود.

به گزارش خبرنگار آموزش ایونا، رئیس سازمان سنجش توضیح داد که داوطلبان برای شرکت در آزمون‌های سراسری باید سه سال قبل از آزمون خود را آماده کنند و این تغییرات مکرر می‌تواند باعث ایجاد نگرانی و تردید در داوطلبان شود. او همچنین افزود که براساس مصوبه قانونی مجلس، موظف به اطلاع‌رسانی یک سال قبل از برگزاری آزمون هستند و طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز موظف به اطلاع‌رسانی تا تاریخ ۳۱ شهریور هر سال هستند. به عبارت دیگر، شرایط فعلی زمانی برای اعمال تغییرات جدید در سیستم مناسب نیست.

او در ادامه بیان کرد که تفاوت‌های چشمگیری در شرایط تحصیلی داوطلبان در شهرهای مختلف وجود دارد که موجب نگرانی و اعتراضات میان داوطلبان شده است. این اظهارات نشان می‌دهند که تغییرات پیوسته در سیستم سنجش و پذیرش دانشجویان نیاز به توجه به توافق و هماهنگی بیشتر دارند تا از ایجاد تردید و نگرانی در داوطلبان جلوگیری شود.

رئیس سازمان سنجش کشو خاطر نشان کرد:  برای اطمینان خاطر نمایندگان اعلام می‌کنم در حال حاضر ما سه منطقه ۱، ۲ و ۳ داریم که داوطلبان به نسبت جمعیتی که در آن مناطق وجود دارد، به رقابت می‌پردازند. لذا اگر نمره یک منطقه بالا یا پایین باشد تاثیری در منطقه دیگر ندارد. ضمن اینکه منطقه ۲ و منطقه ۳ بر مبنای ۸۰ درصد نمره آزاد به رقابت می پردازند. بنابراین تمام ظرفیت های کشور به نسبت مناطق ۱، ۲ و ۳ تقسیم می شود.باید زمان کافی به داوطلبان داده شود تا خود را با شرایط تطبیق دهند.

وی افزود: نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در حدود ۷ ماه دیگر برگزار می شود و نوبت دوم نیز ۹ ماه دیگر برگزار خواهد شد. دانش آموزان برنامه ریزی خود را برای مطالعه دروس تخصصی و عمومی انجام داده اند.از سال های  ۷۷، ۸۶ و ۹۲  در همه این قوانین تاثیر قطعی معدل پیش بینی شده است. این طرح مشخص نمی کند که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باطل شده است فلذا در اجرا با چهار تعارض اساسی مواجه خواهیم شد که مشخص نیست کدام یک را اجرا کنیم.

منبع: ایسنا

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید