تشریح اهداف سفر الکاظمی به تهران/ در آینده از عراق بیشتر خواهیم شنید
تشریح اهداف سفر الکاظمی به تهران/ در آینده از عراق بیشتر خواهیم شنید

کارشناس مسائل عراق و ترکیه به نشست مهمی که در بغداد برگزار شد اشاره کرد و گفت: در مدار سیاست خارجی عراق، ایران نقش تعیین کننده ای خواهد داشت.

سیامک کاکایی، کارشناس مسائل عراق و ترکیه سفر نخست وزیر عراق را به ایران در چارچوب روابط دو جانبه مورد توجه قرار داد و در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایونا گفت: در واقع این نوع دیدارها بعد از روی کار آمدن دولت جدید ایران است به خصوص که ایران و عراق روابط پایداری در زمینه های تجاری، سرمایه گذاری و بخش انرژی در عرصه اقتصادی دارند و سوای از این نقش و جایگاهی که ایران در عراق در قبال ثبات و امنیت آن داشته همواره مورد تایید عراقی ها بوده است.

او این دیدار را از منظر تحکیم بخشیدن به روابط و گسترش آن دانست و افزود: همانطور که قابل بررسی است در جریان مراسم تحلیف ریاست جمهوری رییس جمهوری عراق و هم رییس اقلیم کردستان شرکت داشتند. بنابراین؛ در مقیاس و روابط دو جانبه است.

وی ادامه داد: درخصوص شرایط کنونی عراق مسئله قابل اشاره این است که عراق کمتر از یک ماه دیگر به انتخابات پارلمانی نزدیک می شود و انتخابات مهمی خواهد بود؛ الکاظمی هم تلاش دارد در این انتخابات جلوه موثرتری از خود نشان دهد که مورد اقبال افکار عمومی قرار گیرد.

کاکایی در همین راستا به نشست مهمی که در بغداد برگزار شد اشاره ای کرد و آن را تحت عنوان نشست کشورهای همسایه عراق و برخی دیگر از کشورها خواند و اظهار داشت: در این نشست ایران در سطح وزیر خارجه شرکت کرد و این نوع نشست ها و دیدارها در قالب تصمیم جدید دولت عراق به پویا کردن سیاست خارجه و منطقه ای خودش بود. در آینده از عراق بیشتر خواهیم شنید که این کشور در مسیر یک بازیافت دوباره در سیاست خارجه خود خواهد رفت که در مدار این سیاست خارجی به نظر می رسد ایران نقش تعیین کننده ای خواهد داشت.

کارشناس مسائل عراق و ترکیه در ارتباط با بحث میانجی گری ها بین ایران و عربستان از سوی عراق یادآور شد: در یک سال اخیر روسای دیگر کشورها تمایل به تنش زدایی داشتند و عراق تلاش کرده نقش میانجی گری را داشته باشد تا دو طرف به هم نزدیک شوند و طبیعی است در این دیدارها باز گریزی به این موضوعات زده شود.

او می گوید: علاقه مندی به ایفای چنین نقشی از سوی عراقی ها طبیعی است اما به طور کلی دیدار الکاظمی در این شرایط در بخش عمده با دولت جدید ایران و روابط دو جانبه که البته همه همزمان است با برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق برای الکاظمی مهم است؛ الکاظمی سفرهای مهم منطقه ای را انجام داده که ایران یکی از این سفرهاست و در درون کشور عراق هم تلاش کرده یک روابط جدی در نقش خود در پیشبرد عراق به نمایش بگذارد.

معصومه عاروان