به گل نشستن کشتی هنر سینما
به گل نشستن کشتی هنر سینما

مهدی کریمی تفرشی- تهیه کننده سینما و عضو هیات مدیره جامعه تهیه کنندگان سینمای ایران

هجوم نابهنگام مهمانی ناخوانده به نام کرونا باعث وقوع انقلابی نو در سینمای ایران و جهان شد.

هر چند سینمای ایران پیش از کرونا نیز حال و روز خوبی نداشت ولی تاسیس پردیس‌های جدید سینمایی تا حدودی شرایط را امیدوار کننده کرده بود. اما با هجوم کرونا شرایط به مرز بحرانی رسید و بسیاری از سینماها به آستانه ورشکستگی رسیدند و تولیدکنندگان فیلم با هزینه‌های سرسام آور تولید امیدی به بازگشت سرمایه نداشته و این موضوع تولید فیلم را با یک بحران غیرقابل جبران مواجه کرد.

اما در این میان یک اتفاق نو به وقوع پیوست که جرقه‌ای برای شروع فصلی جدید در صنعت سینما گشت.

مردم در شرایط قرنطینه بیش از هر چیز به تماشای فیلم در خانه پرداخته و این به یکی از سرگرمی‌های اصلی مردم تبدیل شد. همین امر عده‌ای از سینماگران را به فکر اکران آنلاین فیلم در پلتفرم انداخت.

این نخستین بار در سینمای ایران است که فیلمی مهم به جای اکران روی پرده سینما در پلتفرم به نمایش در می‌آید.

این اتفاق از یک سو اتفاق مثبتی است چون باعث می‌شود فیلمسازان بیش از این ضرر نکنند. در عین حال طیف وسیع‌تری از مخاطبان بیننده فیلم‌ها خواهند بود. از طرفی میزان تولیدات فیلم هم در ایران بالا خواهد رفت. اما نباید از این نکته مهم غافل شد که رقابت در این بازار کیفیت بالای فیلم‌سازی را می‌طلبد و نمی توان با فیلم‌های سطح پایین و بی‌کیفیت در این فضا دوام آورد. هم پلتفرم‌ها و هم فیلمسازان باید سطح و کیفیت را بالا نگه دارند تا مخاطب را بتوانند جذب و حفظ کنند.

از طرف دیگر این نگرانی وجود دارد که اگر کم کم نمایش فیلم در فضای پلتفرم جای اکران در سینما را بگیرد بعد از کرونا شرایط سینماها چه خواهد شد؟ چگونه می‌توان مردم را به سینماها کشاند و از سقوط سینماها و مشاغلی که با سینما زنده‌اند جلوگیری کرد.

قطعا دولت به عنوان نهادی حمایت کننده در آن شرایط باید وارد عمل شود و با ایجاد امکانات و تسهیلات بیشتر صنعت سینما را زنده نگه دارد و هم با گسترش امکانات مخاطب را به سینما بکشاند. تبلیغات هم در این شرایط نقش کلیدی خواهد داشت و حمایت وسیع رسانه‌ها را می‌طلبد.

اما یکی از دلایلی که باعث شده بسیاری از فیلم‌های مستقل سینمای ایران هیچ علاقه‌ای برای ورود به عرصه نمایش آنلاین نداشته باشند عدم وجود قانون کپی رایت در کشور است که منجر به کپی غیر مجاز فیلم‌ها و به یغما رفتن سرمایه فیلمساز و بخش خصوصی می‌شود و اگر برای این بیماری مهلک قاچاق و کپی غیرقانونی که گریبان صنعت فیلم در کشور را گرفته راه علاجی اندیشیده نشود با کمال تاسف باید به گل نشستن کشتی هنر سینما را در ایران به نظاره بنشینیم.

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز