بروز اختلاف میان ترکیه و لیبی
بروز اختلاف میان ترکیه و لیبی

ترکیه خواهان ادامه حضور نظامی در لیبی است، در حالی که مقامات طرابلس نظر دیگری دارند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، یک هیئت بلندپایه نظامی از ترکیه برای دومین بار ظرف کمتر از یک سال وارد طرابلس شد.

آنچه به طور رسمی اعلام شد آن است که این هیئت برای تقویت همکاری امنیتی، نظامی و سیاسی میان مقامات دو کشور به این کشور آمده است. اما بیانیه مشترک وزیران امور خارجه دو کشور نشان داد اختلافات و تفاوت‌هایی در دیدگاه‌های دو طرف درباره باقی ماندن نیرو‌های خارجی در خاک لیبی یا خروج آن‌ها از این کشور وجود دارد.

طرف لیبیایی، نیرو‌های ترکیه در لیبی را نیروی خارجی می‌داند، ولی هنوز موضع خود را در خصوص باقی ماندن این نیرو‌ها در خاک لیبی روشن نکرده است. این در حالی است که طرف ترکیه‌ای با یکسان فرض شدن نیرو‌های این کشور با آنچه گروه‌های مسلح غیرقانونی حامی طرف‌های دیگر و در راس آن‌ها سرلشکر بازنشسته خلیفه حفتر توصیف کرد، مخالف است.

خانم نجلاء المنقوش وزیر امور خارجه لیبی گفت: «از همین تریبون از ترکیه می‌خواهیم که اقدامات لازم را برای اجرای همه بند‌های توافق به دست آمده در نشست برلین و قطعنامه‌های شورای امنیت اتخاذ کند تا دو کشور با هم برای پایان دادن به حضور همه نیرو‌های خارجی و مزدوران در خاک لیبی به منظور حفظ حاکمیت مردم لیبی همکاری کنیم.»

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم گفت: «برخی‌ها تلاش می‌کنند حضور نیرو‌های نظامی ترکیه در لیبی را با حضور شبه نظامیان مزدور یکسان فرض کنند در حالی که ما در نشست همکاری راهبردی در آنکارا توافق کردیم که ما به این توافقنامه‌ها پایبند هستیم.»

در بحبوحه این مناقشات درباره نیرو‌های خارجی در خاک لیبی، ناظران تاکید می‌کنند تفاوت قائل شدن در این زمینه بر عهده دولت آینده لیبی خواهد بود که در انتخابات آتی در اواخر دسامبر آینده، انتخاب خواهد شد.

عبد السلام الراجحی، تحلیلگر سیاسی در این باره گفت: «نیرو‌های ترکیه‌ای حاضر در خاک لیبی اعم از کارشناسان و نظامیان که هم اکنون سرگرم آموزش دادن ارتش لیبی هستند، براساس یک موافقتنامه مشترک بین دولت قانونی وقت لیبی یعنی دولت وفاق ملی (و دولت ترکیه) به این کشور آمدند. در عین حال توافقنامه حاصل از گفتگو‌های سیاسی در ژنو و تونس تاکید کرده است که همه توافقاتی که در گذشته منعقد شده است تا زمان روی کار آمدن دولت منتخب مردم لیبی، مورد بازنگری یا اصلاح قرار نخواهد گرفت.»

ترکیه نقشی قاطع در پایان دادن به جنگ علیه طرابلس در سال گذشته داشته و بعد‌ها هم نقشی مهم در دستیابی به توافق آتش بس خواهد داشت، ولی با توجه به تاکیدات رسمی درباره رسیدن کمک نظامی برای مزدوران واگنر و نیرو‌های حفتر در شهر سرت لیبی و در منطقه الجفره در مرکز این کشور، اکنون این سئوال مطرح می‌شود که آیا این توافق باقی خواهد ماند و دولت لیبی بار دیگر نیاز به درخواست کمک نظامی از ترکیه نخواهد داشت؟

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان