بحران بانکی؛ علت تشدید تورم/ هاشمی: قرض را با قرض پاسخ دادن، یعنی تورم را به آینده موکول کردن است
بحران بانکی؛ علت تشدید تورم/ هاشمی: قرض را با قرض پاسخ دادن، یعنی تورم را به آینده موکول کردن است

یک اقتصاددان با ابراز تاسف از آثار تحریم ها در اقتصاد کشور متذکر شد: برای کاهش تورم، داشتن برنامه ضرب العجلی برای رفع تحریم ها در دستور کار دولت باید باشد.

فرزاد هاشمی، اقتصاددان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایونا یادآور شد: قبل از اینکه دولت جدید وارد عرصه شود با سیلی از نقدینگی در بازار مواجه بودیم که نقدینگی کشور به مرحله هشدار رسیده بود.

وی با ابراز تاسف از تحریم ها و آثار آن در اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: ما نتوانستیم یک راهکار مناسب برای رفع تحریم ها در دولت قبل پیدا کنیم این منجر شد که دولت قبل اقدام به چاپ اسکناس کند و از طرق مختلفی مثل فروش اوراق مشارکت یا تغییر در نرخ ذخایر قانونی و یا تغییرات نرخ تنزیل مجدد به ایجاد نقدینگی برای پوشش دادن کسری بودجه موجودبپردازد، لذا اتفاقی که در این فاصله رخ داد انباشتگی نقدینگی از گذشته بود که به دولت جدید رسید.

این اقتصاددان معتقد است؛ راهکار اساسی برای محدود کردن اثرات تحریم در برنامه های دولت جدید مشاهده نشده تا میزان نقدینگی به طور موثر کاهش پیدا کند. بنابراین افزایش حجم نقدینگی توسط بانکها به صورت عمده انجام می شود، از طرفی دیگر هزینه های تمام شده کالا به دلایل مختلف از جمله: روشن نبودن مسئله مذاکرات که در حال تغییر است و هزینه های تولید که افزایش پیدا کرده و به آن اضافه می شود، تحریم های نفتی که روی قیمت کالاها و مقدار کالاها اثرگذار است و از هر دو سو به مصرف کننده فشار می آورد.

او گفت: در مورد نفت و سهمیه های نفتی، سهیمه ما کاهشی شده و قیمت نفت پایین آمده و نفت ایران به قیمت بازاری خریداری نمی شود و با درصدی کاهنده از ایران به دلیل تحریم ها خریداری می شود.

وی افزود: قیمت نفت ایران نسبت به نفت برنت و اوپک بطور طبیعی پایین تر است و این در حالیست که مواجه با سهمیه بندی های ویژه از سوی کشور های دیگر نیز هستیم. در حال حاضرایران حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز فروش نفت دارد در حالی که طبق پیش بینی بودجه توسط مجلس شورای اسلامی یک میلیون و ششصد هزار بشکه نفت میبایست در نیمه اول سال صادر می کردیم آن هم با قیمت حدود ۸۰ دلار در هر بشکه، لذا از برنامه سالیانه به لحاظ تحقق درآمدی ۳۰ درصد عقب مانده ایم.

هاشمی در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: کسری ناشی از قیمت، بحث دلار و نرخ آن در بودجه امسال حدود ۱۷ هزار تومان بوده که عملا در مجلس شورای اسلامی در حال حاضر بحث نرخ دلار ۲۵ هزار تومان به بالاست و این کسری بودجه را به دلیل پیش بینی های واریانس دار بر کشور اثر منفی می گذارد.

او می افزاید: کسری بودجه از طرف تقاضا داریم که به تبع آن با تورم مواجه ایم و افزایش هزینه ها با افزایش هزینه های دولتی، از سمت عرضه درگیر تورم شده است. راهکار آن ملزم به داشتن برنامه منظم از جمله کاهش نقدینگی دولت، کاهش استقراض از مردم و بانک مرکزی به عبارتی دیگر؛ قرض را با قرض پاسخ دادن، یعنی تورم را به آینده موکول کردن است.

هاشمی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تورم بالای ۵۰ درصد را در بهترین شرایط تجربه می کنیم که این یک انضباط مالی شدید را از سمت دولت می طلبد، دوم برنامه داشتن برای کاهش تورم، داشتن برنامه جامع کوتاه مدت و ضرب العجلی برای رفع تحریم هایی که بر ایران وارد شده باید در دستور کار دولت باشد.

معصومه عاروان