10:58 , 1402/6/28
کد خبر: 000033529
بازدید: 1131
این قرص کرونا را شکست می دهد!

محققان توانسته‌اند یک قرص را طراحی کنند که به طور مؤثر ویروس کووید-۱۹ را از بین می‌برد، پیش از آنکه بتواند بدن را آلوده کند. این پیشرفت در تکنولوژی واکسن‌ها ممکن می‌کند واکسن‌های کووید-۱۹ به صورت خوراکی جایگزین شوند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا، بر اساس اعلام مدیکال، تیم محققان در آزمایشگاه هوش و فناوری ژاپن واکسن کووید-۱۹ را به شکل قرص ایجاد کرده و اثربخشی آن را بر روی میمون‌ها آزمایش کرده‌اند. نتایج نشان داده‌اند که این قرص‌ها، بدون ایجاد عوارض جانبی قابل‌توجه، در تولید آنتی‌بادی‌ها علیه کووید-۱۹ بسیار مؤثر عمل می‌کنند.

این قرص‌ها به صورت زیر زبانی تولید شده‌اند و ویروس غیرفعال شده را در مخاط آزاد می‌کنند. به عبارت دیگر، آنها ایمونوگلوبولین A را در مخاط تحریک می‌کنند که مخاط را در ریه‌ها، بینی و دهان تولید می‌کند. این ایمونوگلوبولین‌ها، ویروس‌ها را در سطح خارجی سلول‌های اپیتلیال که مخاط را تولید می‌کنند، نابود می‌کنند. این تکنیک به بدن امکان می‌دهد تا به سرعت به ویروس واکنش نشان دهد، پیش از اینکه بتواند وارد سلول‌های انسانی شود.

محققان اظهار داشته‌اند که بهترین راه برای مهار ویروس‌ها، جلوگیری از ورود آنها به داخل سلول‌های انسانی است، و این مکانیزم مختص خصوصیات آنتی‌بادی‌های ایمونوگلوبولین A در مخاط است. برای تولید این آنتی‌بادی‌ها برای یک ویروس خاص، واکسیناسیون الزامی است و این پیشرفت در تکنولوژی واکسن‌ها ممکن می‌کند تا مرحله واکسیناسیون با خوراکی انجام شود.

از آنجایی که ویروس کرونا در درجه اول سلول‌های نایژه را دقیقا مانند ویروس آنفلوآنزا تحت تاثیر قرار می‌دهد، هدف محققان این بود که تولید ایمونوگلوبولین A ویژه آنتی‌ژن ویروس را در پوشش مخاطی به جای جریان خون تحریک کنند.

دانشمندان قبلا واکسن‌های بینی یا خوراکی ساخته بودند و مشخص شده است که آنها در القای ایمونوگلوبولین A موثرتر از واکسن‌های زیر پوستی هستند با این حال، این واکسن‌ها عوارض جانبی مانند سردرد و تب داشتند و بر روی سیستم عصبی مرکزی یا ریه‌ها تاثیر گذاشتند.

محققان امیدوارند پس از تحقیقات بیشتر و آزمایش‌های بالینی، داروی جدید بتواند به‌عنوان یک استراتژی پیشگیرانه موثر در برابر ویروس کرونا مورد استفاده قرار گیرد.

سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) واکسن‌های به روز شده کووید-۱۹ فایزر و مدرنا را تایید کردند و انتظار می‌رود این واکسن‌ها برای استفاده عموم در دسترس باشند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری به همه افراد ۶ ماهه و بالاتر توصیه کرد که واکسن تقویت‌کننده کووید به روز شده را دریافت کنند. با افزایش موارد ابتلا به کووید مقامات بهداشتی امیدوارند واکسن‌های به روز شده‌ که با زیرسویه‌های امیکرون منتشرشده در سرتاسر این کشور پخش می‌کنند،به تقویت ایمنی افراد کمک کند.

نتایج این تحقیق در نشریه Biology Methods and Protocol منتشر شده است.

منبع: مدیکال

نظر شما


نظرات

اخبار پر بازدید