22:47 , 1402/8/29
کد خبر: 000036568
بازدید: 1199
این شهرها در کشور به زیر آب رفتند / اعلام وضعیت قرمز

با توجه به افزایش بارنگی این شهرها در کشور به زیر آب رفتند و وضعیت قرمز اعلام شد.

به گزارش خبرنگار محیط زیست ایونا، به دلیل افزایش بارندگی برخی شهرهای با خطر وقوع سیل و آبگرفتگی گسترده معابر روبرو شدند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز به تشدید فعالیت سامانه بارشی در تاریخ ۲۹ آبان اشاره کرده و پیش‌بینی کرده است که در این روزها، رگبار شدید باران، رعدوبرق و وزش باد شدید در مناطقی از ایران اتفاق خواهد افتاد. این تاثیرات از جمله در مناطق کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، نیمه شرقی و شمالی خوزستان، شمال غرب فارس، جنوب ایلام، جنوب لرستان، دامنه و ارتفاعات چهارمحال و بختیاری قابل پیش‌بینی است.

سازمان هواشناسی به خطرات این وضعیت جوی اشاره کرده و از جمله آن‌ها می‌توان به بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر به‌صورت گسترده، انسداد راه‌های روستایی و اختلال در جاده‌ها، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و غیره، تخریب تاسیسات و سازه‌های واقع در حریم و بستر رودخانه، تخریب سازه‌های موقت و سبک در اثر وزش باد شدید اشاره نمود.

در پی این هشدارات، سازمان هواشناسی توصیه به خودداری از توقف و تردد در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی کانال‌ها و آبروهای درون و برون شهری، آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی و امداد رسان، اجتناب از سفرهای برون شهری، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خروج شهروندان از تفرجگاه‌ها و سکونتگاه‌های واقع در حریم و بستر رودخانه را اعلام کرده است.

همچنین، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی نیز اعلام کرده و از دوشنبه تا صبح چهارشنبه (۲۹ آبان تا اول آذرماه) بیشینه سرعت وزش باد در دریای خزر سواحل و دور از سواحل استان‌های گیلان و مازندران را ۳۰ تا ۴۰ نات اعلام کرده و بیشینه ارتفاع امواج در سواحل را بیش از ۲ متر اعلام نموده است.

سازمان هواشناسی نسبت به احتمال آسیب به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی دور از انتظار نیست و توصیه به ممانعت از تردد قایق‌های سبک و تفریحی و فعالیت‌های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی‌ها به بندر و تردد کشتی‌های تجاری، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط کلیه فعالان دریایی را اعلام کرده است.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید