13:41 , 1402/6/26
کد خبر: 000033380
بازدید: 1139
اکتشافات جدید در کره ماه همه رو شوکه کرد!

یافته‌های علمی جدید شیوه‌ی اکتشاف ماه را دگرگون می‌کند، زیرا نشان می‌دهد که یخ ماه جوان‌تر از تصورات پیشین است.

به گزارش خبرنگار فناوری ایونا، این تحقیق که در ژورنال "ساینس ادونسز" منتشر شده، نشان می‌دهد که بخش اعظم قسمت همیشه تاریک ماه بسیار جوان‌تر از تخمین‌های قبلی است. این در حالی است که محققان قبلاً فرض می‌کردند که انبوهی از ذخایر یخ آب در این قسمت‌ها وجود دارد.

شورگوفر در این زمینه توضیح می‌دهد: این تغییرات نه تنها دیدگاه ما از وضعیت سطح شناختی ماه را تغییر می‌دهد، بلکه نشان می‌دهد که یخ را چگونه و در کجا می‌توان یافت.

نتایج این یافته‌ها دامنه بسیار گسترده‌ای دارند و در ماموریت‌های آتی به ماه به منظور استفاده از یخ این سیاره برای پشتیبانی از حیات و همچنین منبعی برای تولید سوخت مفید خواهند بود.

قدم‌های قبلی به سمت اکتشاف ماه فرض می‌کردند که یخ آب روی ماه به عنوان عنصر حیاتی برای حفظ حیات انسان در طول مدت‌ زمان‌های طولانی خدمت می‌کند و حتی به عنوان منبع سوخت برای فضاپیماها مورد استفاده قرار می‌گیرد. محققان فرض می‌کردند که مناطقی از ماه که به طور معمول از نور خورشید دور هستند، یخ‌هایی بازده چند میلیارد ساله را در خود نگه داشته‌اند. این مناطق تاریک به عنوان مناطق اصلی برای ماموریت‌های اکتشافی مختلف تصور می‌شدند، اما تحقیقات جدید نیاز به اصلاح این تصورات را نشان می‌دهد.

یکی از عناصر جالب تحقیق، همخوانی آن با تحقیق مهمی است که سال گذشته توسط محققان فرانسوی انجام شد. تحقیق پیشین درکی کامل از شیوه تغییر فاصله زمین تا ماه طی گذر زمان را نشان داده بود. شورگوفر اشاره می کند با توجه به تحقیقات پیشین او به سرعت تاثیرات وسیع جستجو برای یخ ماه را درک و بررسی جزئیات را آغاز کرد.

او با همکاری راکولا روفو دیگر مولف ارشد پژوهش جهت گیری محور چرخش ماه را محاسبه کرد و مناطق همیشه در سایه سیاره را با در نظر گرفتن مدل های تکامل زمانی فاصله زمین و ماه ترسیم کرد.

برخلاف تصور عموم که ماه در تاریخچه ۴.۵ میلیارد ساله خود با ستاره های دنباله دار حامل آب بمباران شده و فعالیت های آتشفشانی آن بخار آب از زیر سطح را آزاد کرده، تحقیق جدید نشان می دهد تشکیل مناطق همیشه در سایه ماه حدود ۳.۴ میلیارد سال قبل آغاز شده است.

شورگوفر در این باره تاکید کرد: آبی که ما در مناطق قطبی ماه می یابیم مربوط به دوره اولیه تشکیل ماه نیست. داده های ما نشان می دهد متوسط عمر مناطق همیشه در سایه حدود ۱.۸ میلیارد سال است. بنابراین هیچ ذخیره آب باستانی روی ماه وجود ندارد.

منبع: اینترستینگ انجینرینگ

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید