اول مهر به معنی حضور دانش آموزان در مدرسه نیست
اول مهر به معنی حضور دانش آموزان در مدرسه نیست

اسماعیلی گفت: اول مهر ماه آغاز رسمی بازگشایی مدارس است ولی این به معنی حضور دانش آموزان در مدرسه نیست.

مهدی اسماعیلی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ارتباط با بازگشایی مدارس در گفتگو با ایونا اظهار کرد: مدتی است که مدارس تعطیل بوده و به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه شاد اداره می شود. علی‌رغم اینکه قدمی رو به جلو برداشته و وقفه آموزشی ایجاد نشد اما از آنجایی که زیرساخت‌های لازم آنطور که باید و شاید وجود ندارد، هیچ گاه نظام آموزشی مجازی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای فضای حقیقی و حضوری دانش آموزان در مدارس باشد.

وی افزود: فضای مجازی نمیتواند تاثیرات و آموزش هایی که در فضای حضوری بدست می آید را همپوشانی کند پس در آینده در حوزه تربیت و تعلیم علمی خسارت خواهیم دید و این مورد تنها مختص به کشور ما نیست و شامل تمامی کشور ها می شود؛ چراکه سطح علمی و آموزشی دانش آموزان قطعا پایین آمده است.

اسماعیلی اذعان کرد: لازم است تدبیری داشته باشیم و کلاس هاس آموزشی را به صورت حضوری برگزار کنیم. ویروس کرونا خطرات جانی و سلامت دانش آموزان را تحت الشعاع قرار می دهد. تمام سعی و تلاش ما این است که شرایطی به وجود آوریم که کلاس های درس به صورت حضوری و یا ترکیبی برگزار شود و قدمی رو به جلو برداریم و آموزش های لازم را تا حدودی تقویت کنیم.

وی یادآور شد: بررسی هایی که توسط مجلس و ستاد ملی مقابله با کرونا انجام شده مشخص کرد که برنامه هایی که برای کنترل بیماری کرونا در نظر گرفته ایم عملی کرده و طرح همگانی کردن واکسیناسیون کرونا یا واکسینه کردن ۶۰ تا ۷۰ درصد جامعه هدف تا ایمنی نسبی در جامعه ایجاد شده و زنجیره کرونا قطع شود تا بتوانیم مدارس را با پروتکل های جدیدتر به صورت حضوری برگزار کنیم.

اسماعیلی متذکر شد: آموزش و پرورش یک الگوی بازگشایی به صورت ابتکاری مطرح کرده و ستاد ملی کرونا مجوز اجرایی کردن آن را داده است لیکن این طرح نیازمند برنامه های مقدماتی می باشد. بر این اساس بازگشایی مدارس در اول مهر ماه که آغاز رسمی بازگشایی مدارس است، انجام خواهد گرفت لیکن این به معنی حضور دانش آموزان در مدرسه نیست. عوامل اجرایی مدارس در مدارس حضور خواهند داشت و این فرصتی است تا در این میان کارهای مقدماتی از جمله واکسیناسیون عوامل اجرایی مدارس و معلمان و رانندگان سرویس مدارس انجام گیرد و جمعیت کشور نیز به صورت قابل توجهی واکسینه شوند.

وی در پایان به خبرنگار ایونا گفت: اختیاراتی به روسای اموزش و پرورش مناطق خواهیم داد تا خود به پایش بپردازند که در کدام مناطق امکان برگزاری کلاس های حضوری وجود دارد و به صورت ترکیبی دانش آموزان بتوانند به صورت کم و با رعایت پروتکل ها در کلاس ها حضور داشته باشند.

 

نسترن شاکر- خبرنگار پایگاه خبری نگاه ایرانیان نیوز