اهداف سفر رافائل گروسی به ایران قبل از اجلاس امروز
اهداف سفر رافائل گروسی به ایران قبل از اجلاس امروز

سفیر اسبق ایران در سازمان همکاری های اسلامی معتقد است؛ آمریکایی ها آماده اند به شرطی که ایران مذاکرات را شروع کند امتیازات بیشتری داده شود.

محمد شریعتی دهاقانی، سفیر اسبق ایران در سازمان همکاری های اسلامی در خصوص سفر رافائل گروسی به ایران و اهداف این سفر به خبرنگار سیاسی ایونا گفت: موضوع هسته ای ایران بسیار حساس است. دولت های قبل زحمات زیادی درباره برجام کشیدند و برجام یک اصلی است که همه باید در حفظ آن تلاش کنند.

وی در این باره توضیح داد: حفظ برجام یکی از مسائلی است که به عهده سازمان انرژی هسته ای بوده تا آن را بررسی کند و به جهان گزارش دهد و جهان نیز از این موضوع اطمینان پیدا کند.

بنا به گفته شریعتی دهاقانی؛ شنیده شده که دو هفته قبل قرار بوده رافائل گروسی به ایران سفر کند اما مقامات ایرانی مانع شده اند، سپس دوستان ایران سفارش کرده اند که برخورد منفی با این سازمان نشود و تصمیم گرفته شد که از رافائل گروسی دعوت شود و قبل از اجلاس روز دوشنبه که احتمال مطرح شدن پرونده ایران و تخلفات آن از طرف سازمان هسته ای مطرح است؛ روابط بهتری به خصوص اینکه رییس سازمان انرژی اتمی ایران هم تغییر کرده و فرد جدیدی منصوب شده است.

وی دعوت از مدیر کل آژانس بین المللی اتمی را ایده خوبی دانست و با ابراز امیدواری از نتیجه این ملاقات افزود: موضوع دیگری که برای دنیا مهم است مسئله تاخیری است که در مورد مذاکرات وین مطرح شده است. با اینکه به صورت تلویحی قبلا از طرف ایران اعلام شده که اول سپتامبر در مذاکرات وین حاضر می شود؛ اما مصاحبه وزیر امور خارجه در صدا و سیما مبنی براینکه هر دولتی انتخاب شود دو الی سه ماه وقت می گیرد باعث انتقاد برخی از کشورها شد که به نظر می آید نقطه نظرات چین و روسیه که موافق ایران بودند را به طرف این مذاکرات که باید زودتر تعیین و تکلیف شود کشاند.

شریعتی دهاقانی می گوید: با حوادثی که برای آمریکا، اروپا و اخیرا در افغانستان رخ داده آمریکایی ها آماده اند امتیاز بیشتری به ایران بدهند؛ گرچه در رسانه ها اعلام می شود که؛ «ما امتیاز بیشتری در مذاکرات نمی دهیم»! اما معتقدم آمریکایی ها آماده اند به شرطی که ایران مذاکرات را شروع کند امتیازات بیشتری داده شود.

سفیر اسبق ایران در سازمان همکاری های اسلامی در پایان صحبت های خود اظهار داشت: امیدواریم مذاکرات وین هم شکل گیرد تا مسئله هسته ای ایران و برجام به نقطه نظر مشترکی برسند.

معصومه عاروان