20:00 , 1403/3/19
کد خبر: 000050608
بازدید: 1214
افغانی ها شرکت‌های خارجی در ایران را تسخیر کردند

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از ثبت ۵۰ درصد شرکت‌های خارجی در ایران به نام اتباع افغانستانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایونا به نقل از تسنیم: سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از ثبت ۵۰ درصد شرکت‌های خارجی در ایران به نام اتباع افغانستانی خبر داد.

صفدر کشاورز؛ سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امروز، شنبه از تعلق 50 درصد شرکت‌های خارجی ثبت‌شده در ایران برای اتباع افغانستانی خبر داد که با هدف خرید و تملک ملک ثبت شده‌اند!

 

 سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور این‌گونه مطرح شد؛ "اتباع خارجی از سال 1400 (سال حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان) تاکنون چند شرکت در ایران به ثبت رسانده‌اند؟ بیشترین شرکت‌های ثبت‌شده از سوی اتباع کدام کشور بوده‌اند؟ آیا نحوه عملکرد این شرکت‌ها قابلیت رصدشدن را دارد؟ و این‌که میزان اثرگذاری این شرکت‌ها بر اقتصاد کشور اندازه‌گیری شده است؟".

کشاورز در پاسخ به تسنیم گفت: از سال 1400 تاکنون 6 هزار و 409 شرکت خارجی تأسیس شده که در زمان حاضر 5 هزار و 987 شرکت فعال هستند همچنین از زمان تصویب‌ قانون حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در سال 1381 در مجموع 8 هزار و 241 شرکت خارجی در کشور به ثبت رسیده‌ است.

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: برابر آمار، 50 درصد شرکت‌های به‌ثبت‌رسیده برای اتباع کشور افعانستان، 25 درصد برای اتباع عراق و 25 درصد باقیمانده متعلق به اتباع کویت، پاکستان، چین، عربستان، بحرین، هند و ترکیه است.

وی درباره اینکه عملکرد این شرکت‌ها قابل رصد شدن هست یا خیر گفت: اداره ثبت‌ شرکت‌ها مرجع ثبت است و نظارت با ارگان‌های دیگری همچون اداره‌کل امور مالیاتی و سازمان حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی و دیگر ارگان‌های مربوطه است.

کشاورز اضافه کرد: درباره میزان اثرگذاری این تعداد شرکت‌ها هم آمار دقیق را می‌توان از "سازمان حمایت از سرمایه‌گذاری" درخواست کرد که نظارت بر فعالیت‌های شرکت‌های خارجی را به‌عهده دارد.

وی متذکر شد: به‌نظر می‌رسد با توجه به ویژگی موجود در قانون حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری خارجی که بر اساس آن شرکت‌های خارجی در ایران می‌توانند مرکزی را به نام خودشان خریداری کنند، قالب افرادی که نمی‌توانند به نام خود ملکی را خریداری کنند، از این فرصت استفاده می‌کنند!

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید