09:12 , 1402/6/27
کد خبر: 000033433
بازدید: 1193
افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه با آلودگی هوا

آلودگی هوا به قلب و ریه‌ها آسیب می‌زند، اما تحقیقات تازه نشان می‌دهد که احتمالاً خطر ابتلا به سرطان سینه را نیز افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا، با بررسی دقیق، محققان متوجه شدند که بالاترین افزایش در نرخ بروز سرطان سینه در زنانی رخ می‌دهد که معمولاً سطوح بیشتری از ذرات معلق (PM۲.۵) در خون خود داشته‌اند.

ذرات معلق به وسیله آلودگی های مختلفی مانند انتشار گازهای گلخانه‌ای صنعتی، دود زغال سنگ یا روغن سوخته شده، اگزوز وسایل نقلیه موتوری و حتی از سوختن پوشش گیاهی به هوا رها می‌شوند. این ذرات به اندازه کافی کوچک هستند که به عمق ریه‌ها نفوذ کرده و جذب شوند.

الکساندرا وایت، رهبر گروه اپیدمیولوژی محیط‌زیست و سرطان در مؤسسه ملی علوم بهداشت محیطی ایالات متحده، اظهار داشت: "ما شواهدی از افزایش ۸ درصدی در نرخ بروز سرطان سینه در زنان ساکن در مناطقی با تعرض به میزان بیشتری از PM۲.۵ داشتیم. این افزایش، اگر چه نسبتاً کوچک به نظر می‌رسد، اما نشان می‌دهد که آلودگی هوا و سرطان سینه ارتباط دارند."

برای این مطالعه، محققان از داده‌های مطالعه رژیم غذایی و سلامت که بیش از ۵۰۰۰۰۰ مرد و زن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ در آن ثبت‌نام کردند استفاده کردند.

افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه با آلودگی هوا

ارتباط سرطان سینه با آلودگی هوا

زنان در این گروه به طور متوسط حدود ۶۲ سال سن داشتند.

محققان این زنان را تقریباً ۲۰ سال دنبال کردند و در طی آن بیش از ۱۵۸۰۰ مورد سرطان سینه تشخیص داده شد.

این تیم میانگین سالانه غلظت PM۲.۵ را برای محل سکونت هر شرکت کننده تخمین زد.

دانشمندان همچنین بررسی کردند که چگونه رابطه بین آلودگی هوا و سرطان سینه براساس نوع تومور متفاوت است. آنها تومورهای گیرنده استروژن مثبت (ER+) و منفی (ER-) را به طور جداگانه ارزیابی کردند و دریافتند که PM۲.۵ با بروز بیشتر سرطان پستان ER+ مرتبط است، اما نه تومورهای ER-.

این نشان می‌دهد که اختلال غدد درون ریز در این امر دخیل است. تومورهای ER+ شایع‌ترین تومورهای سینه هستند که در بین زنان تشخیص داده می‌شوند.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید