13:58 , 1402/6/28
کد خبر: 000033541
بازدید: 1166
افزایش احتمال ابتلا به افسردگی با تغییر فصل

یک متخصص روانپزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد که با آغاز فصل پاییز و کوتاه شدن روزها و کاهش نور خورشید، احتمال ابتلا به افسردگی افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا، دکتر جمال شمس افزود که در برخی فصول سال، به دلایل نامعلوم ممکن است خلق و خوی برخی افراد تغییر کند و افسردگی فصلی عمدتاً با تغییر فصل به بالاترین میزان خود می‌رسد. او توضیح داد که افسردگی فصلی یک اختلال است که به طور معمول با تغییر فصل به شدت افزایش می‌یابد.

این تخصصی روانپزشکی تأکید کرد که نور خورشید و ساعت بیولوژیکی بدن که تنظیم کننده ترشح هورمون‌ها است، می‌توانند خلق و خو و الگوی خواب را تحت تأثیر قرار دهند و افرادی که در فصل‌های تاریک‌تر از نور بیشتری بهره‌مند می‌شوند، به تدریج از افسردگی و تنگی خلق خود رهایی پیدا می‌کنند.

وی اعلام کرد که در ابتدای فصل پاییز، حدود ۱۱ درصد افراد دچار کاهش خلق و خو می‌شوند. همچنین توضیح داد که تمامی افرادی که افسردگی فصلی تجربه می‌کنند، ضرورتاً از اختلال افسردگی رنج نمی‌برند و تنها یک بخش کوچکی از آنها به درمان‌های مداخله‌ای نیاز دارند.

این تخصصی روانپزشکی همچنین توضیح داد که اختلال عاطفی و یا افسردگی فصلی افراد را به شکل‌های مختلفی تحت تأثیر قرار می‌دهد و احتمال تغییر در خلق و خو در فصل بهار نیز وجود دارد. او تأکید کرد که احتمال ابتلا به افسردگی در فصل پاییز به مراتب بیشتر از فصل بهار است و در این مدل از اختلال خلق، فرد به شدت انرژی‌زا می‌شود و تظاهراتی همچون نشاط زدگی، تحریک‌پذیری بیش از حد، فعالیت‌های بیش از حد، خلق بالا به صورت شادی، خوش‌بینی افزایشی، بی‌قراری حرکتی، مشکلات در تمرکز و برنامه‌ریزی‌های بلندپروازانه دیده می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: در مبتلایان به بیماری دوقطبی، علائم مانیا و شیدایی با شروع فصل بهار و اختلال افسردگی در فصل پاییز عود می کند.

افزایش احتمال ابتلا به افسردگی با تغییر فصل

متخصص روانپزشکی دانشگاه با بیان این که علائم و نشانه‌های افسردگی فصلی با اختلال افسردگی دائم شباهت زیادی دارد، خاطرنشان کرد: کاهش انرژی، تغییرات محسوس در میزان خواب، میل جنسی، توجه و تمرکز و تغییر در میزان اشتها از نشانه های افسردگی است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تنها فاکتوری که افسردگی فصلی را نسبت به سایر اختلالات روانی و افسردگی‌ها  متفاوت می‌کند، زمان بروز افسردگی فصلی دانست و گفت: افسردگی فصلی در بازه زمانی خاص در سال عود می‌کند.

شمس با بیان این که احتمال بروز تمامی بیماری‌ها و اختلالات روان تقریبا یکسان است، خاطرنشان کرد: به طور مثال بیشترین سن بروز افسردگی بین ۳۰ تا ۴۰ سال است و یا اختلال دوقطبی و یا بروز شیدایی در ۲۰ تا ۲۵ ساله‌ها بیشتر دیده می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که به طور کلی انواع بیماری‌ها، که اختلالات روان هم از این قاعده مستثنی نیست، تاریخ دقیق شروع و یا سن خاصی ندارند، تاکید کرد: حتی ممکن است فردی در سن بالای ۵۰ یا کمتر از ۲۰ سال دچار افسردگی یا افسردگی فصلی شود.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شمس با اشاره به اهمیت درمان انواع افسردگی‌ها تاکید کرد: اگر چنانچه این بیماری به موقع تشخیص و درمان‌ها پیش از شدت گرفتن علائم آغاز شود، روند درمان تا حدود زیادی از بروز مشکلات بعدی جلوگیری خواهد کرد.

وی استفاده از درمان‌های دارویی، غیر دارویی و یا مشاوره را از جمله روش‌های درمان افسردگی فصلی دانست و تاکید کرد: درمان این اختلال به کمک نور درمانی، دارو و روش‌های روان‌پزشکی انجام می‌شود و اگر چنانچه فرد به اختلال دوقطبی مبتلا باشد باید به پزشک خود اطلاع دهد؛ چرا که این موضوع برای زمان تجویر نور درمانی و دیگر داروهای ضد افسردگی بسیار اهمیت دارد.

این متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: درمان با داروهای ضد افسردگی برای برخی از بیماران مبتلا به اختلال عاطفی فصلی، خصوصا اگر علائم شدید باشد بسیار موثر خواهد بود.

منبع: ایسنا

نظر شما


نظرات