اسلحه محیط‌بان حافظ جان یا عصای دست!
اسلحه محیط‌بان حافظ جان یا عصای دست!

رئیس سابق محیط زیست تهران اظهار داشت: یک محیط بان از اسلحه خود فقط زمانی می‌تواند استفاده کند که جان او در خطر باشد و در صورت استفاده از اسلحه باید ثابت کند که جان او در خطر بوده است.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، در ۴۰ سال گذشته بیش از ۴۰۰ نفر از محیط‌بانان مضروب ، مجروح و دچار نقص عضو دائم شده‌اند؛ اما چگونگی شهادت مهدی مجلل و میکائیل هاشمی در زمره تلخ‌ترین اتفاقاتی است که در محیط ‌زیست، ایران به چشم دید. هرچند که داستان تلخ و دردناک محیط‌بانان و جنگل‌بانانی که خودشان را فدای جنگل‌های هیرکانی و زاگرسی، مرال‌ها و شوکاها، یوزها و پلنگ‌ها، آهوها و جزیره کبک‌ها و تیهو‌ و… کردند، کم نیست.

در همین خصوص با دکتر محمدحسین بازگیر رئیس سابق محیط زیست تهران به گفت و گو نشستیم.

دکتر محمدحسین بازگیر رئیس سابق محیط زیست تهران در پاسخ به این سوال که آیا قوانین موجود باعث شهادت محیط‌بانان می‌شود، به خبرنگار ایونا پاسخ داد: تا به امروز نزدیک به ۱۴۵محیط‌بان شهید شده‌اند و آخرین محیط‌بان مهدی مجلل و میکائیل هاشمی از همکاران در استان زنجان به طرز ناجوانمردانه ای به شهادت رسیدند.
وی افزود: براساس میانگین بین المللی به ازای هر یک‌هزار هکتار می‌بایست یک محیط‌بان آماده اختصاص یابد و به تجهیزات مناسب و امکانات مجهز باشند. بی‌سیم، دوربین، اسلحه مناسب حداقل امکاناتی است که باید در اختیار حافظان طبیعت قرار بگیرد.
بازگیر همچنین عنوان کرد: یک محیط‌بان از اسلحه خود فقط زمانی می‌تواند استفاده کند که جان او در خطر باشد و در صورت استفاده از اسلحه باید ثابت کند که جان او در خطر بوده است. یک محیط‌بان برای جلوگیری از تخریب طبیعت اجازه استفاده از اسلحه خود را نداشته و این قانون نیز به تازگی صورت شکل گرفته و محیط‌بانان سال ها اسلحه را به عنوان عصای دستی با خود حمل می‌کردند.
وی خاطرنشان کرد: قوانین موجود با توجه به شرایط نیازمند به بازنگری، اصلاح و به روزآوری است و باید در اولویت تصمیم‌گیران کشور قرار بگیرد.

سیده‌ایمان مسئله‌گو
پایگاه خبری ایرانیان-ایونانیوز