10:26 , 1402/8/30
کد خبر: 000036632
بازدید: 1174
ارز مفت به کسی نمی دهیم

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: از لحاظ ارزی، وضعیت بسیار خوبی داریم و هیچ مشکلی نداریم، تسلط ما بر ارز بسیار زیاد است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایونا به نقل از ایران جیب، رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: از لحاظ ارزی، وضعیت بسیار خوبی داریم و هیچ مشکلی نداریم، تسلط ما بر ارز بسیار زیاد است. اما باید توجه داشته باشیم که ارز را به عنوان کالای عمومی و جزء سیاست تثبیت می‌شماریم و از آن مفت هزینه نمی‌کنیم. هرکسی که ارز دارد، باید آن را برگرداند و هیچ استثنایی در این زمینه نداریم. اعتماد به ارز و استقرار نظام تقویت سیاست تثبیت ماست.

در مورد هوش مصنوعی، رئیس بانک مرکزی اظهار کرد: هوش مصنوعی تصمیم‌گیری بر اساس داده و اطلاعات است و در حکمرانی بسیار کمک کار است. باید این دانش را در صنعت بانکداری گسترش داده و از آن به نحو مؤثری در سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها استفاده کرد. در حال حاضر، استفاده از هوش مصنوعی در صنعت بانکداری تا حدودی ۷ درصد است و باید به ۱۵ درصد افزایش یابد.

رئیس بانک مرکزی در مورد اقدامات بانک مرکزی افزود: احراز هویت غیرحضوری یکی از اقدامات اخیر بانک مرکزی است که به خوبی پیش رفته و بسیار موفق بوده است. همچنین، تفکیک حساب تجاری از حساب شخصی، یک اقدام مهم است و تا کنون بیش از ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار حساب تفکیک شده است.

در مورد نظارت بانکی، رئیس بانک مرکزی اظهار داشت: در زمینه نظارت بانکی مشکلات جدی داریم و باید از دانش هوش مصنوعی برای توسعه نظارت بانک مرکزی استفاده کنیم. اگر نظارت دقیقی بر بانک‌ها نداشته باشیم، جلوی نوسانات اقتصادی را نمی‌توانیم بگیریم. باید از دانش هوشمندسازی در توسعه نظارت بانک مرکزی بهره‌مند شویم.

در مورد آمارهای اقتصاد کلان، رئیس بانک مرکزی اظهار داشت: آمارهای اقتصاد کلان که توسط بانک مرکزی و مرکز آمار منتشر می‌شوند به‌روز نیستند و باید اطلاعات موثری تهیه شود تا به سیاست‌گذاران در جلوگیری از بحران کمک شود. باید از آمارهایی استفاده کرد که برای تحلیل‌های اقتصادی مفید باشند و در اختیار ذینفعان قرار گیرند.

رئیس بانک مرکزی با اشاره به اهمیت پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد، گفت: مشکل دیگر ما در اقتصاد این است که نمی‌توانیم به‌طور صحیح اقتصاد را پیش‌بینی کنیم. باید با تکنولوژی‌های نوین و پیشرفته، پیش‌بینی و پیش‌نگری سیاست‌های لازم را انجام دهیم.

در مورد ذخایر ارزی کشور، رئیس بانک مرکزی اظهار داشت: ما ذخایر ارزی خوبی داریم و تسلط بر ارز زیاد است. اما ما هیچ‌گاه ارز را به عنوان مفت نمی‌دهیم و باید همگان توجه کنند که ارز دست همگان است و هر کسی باید برگرداند. سیاست تثبیت ارز و اعتماد به نظام اقتصادی اهمیت دارد. سیاست تثبیت، سیاستی قطعی است و نظرات و تحلیل‌های برخی افراد باید با این واقعیت تناسب داشته باشند.

در مورد کسری بودجه، رئیس بانک مرکزی توضیح داد: کسری بودجه دولت رقم زیادی ندارد و ما اجازه نمی‌دهیم که این کسری به نقدینگی منجر شود. نقدینگی موجب تورم می‌شود و ما باید آن را کنترل کنیم.

در مورد رمز ارز، رئیس بانک مرکزی اظهار کرد: تولید رمز ارز در کشور در حال اجرایی شدن است و با محدودیت‌هایی که وجود دارد، به کاهش پولشویی کمک می‌کند. قصد داریم قوانین نظارتی بر رمز ارز را به‌گونه‌ای اصلاح کنیم که به ثبات اقتصاد کمک کند.

در پایان، رئیس بانک مرکزی تأکید کرد: همه باید به بانک مرکزی کمک کنند، زیرا هدف این بانک ایجاد آرامش در اقتصاد است. اگر مردم و تولیدکنندگان به ما اعتماد نکنند، موفق نخواهیم شد. باید همگان به سوی هدف مشترک حرکت کنند تا اقتصاد کشور پیشرفت کند.

نظر شما


نظرات

اخبار پر بازدید