11:01 , 1402/6/27
کد خبر: 000033441
بازدید: 1193
ارتباط ریفلاکس مزمن با سرطان مری/ سلامت ما در خطر است؟

بنابر گزارش محققان سوئدی، افراد مبتلا به ریفلاکس مزمن با خطر بیشتر سرطان مری روبرو نیستند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا، نتایج یک مطالعه گسترده در سوئد نشان می‌دهد که بیشتر افراد مبتلا به ریفلاکس مزمن اسید به خطر بیشتری از ابتلا به سرطان مری نیستند. دکتر "داگ هولمبرگ"، محقق ارشد از مؤسسه کارولینسکا سوئد، توضیح می‌دهد: "تحقیقات قبلی نشان داده بود که افرادی که علائم مکرر ریفلاکس اسید مثل سوزش سردل یا برگشت اسید معده دارند، در معرض خطر بیشتری از ابتلا به سرطان مری قرار دارند."

وی ادامه می‌دهد: "ما متوجه شدیم که در این افراد، خطر ابتلا به سرطان مشابه جمعیت عمومی است." هولمبرگ توضیح می‌دهد: "ریفلاکس مزمن اسید که به عنوان GERD (بیماری ریفلاکس معده به مری) هم شناخته می‌شود، مدت‌هاست که فرضیه وجود داشته که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد، زیرا این بیماری می‌تواند به پوشش مری، لوله طولانی که غذا و مایعات را از گلو به معده منتقل می‌کند، آسیب برساند."

اما به گفته هولمبرگ، اکثر بیماران مبتلا به ریفلاکس اسید دارای پوشش مری طبیعی بدون هیچ نشانه‌ای از آسیب هستند. او و تیم تحقیقاتی‌اش به دنبال این بودند که آیا این فرضیه طولانی‌مدت در مورد افزایش خطر سرطان در بیماران GERD ممکن است نادرست باشد.

ارتباط ریفلاکس مزمن با سرطان مری

برای انجام این تحقیق، محققان اطلاعات ثبت ملی سلامت را برای دو گروه بیمار در سوئد، دانمارک و فنلاند جمع‌آوری کرده و تجزیه و تحلیل نمودند.

گروه اول شامل بیش از ۲۸۵۰۰۰ مرد و زن مبتلا به ریفلاکس بود، اما هیچ شواهدی از آسیب مری در آنها وجود نداشت.

گروه دوم تقریباً ۲۰۰۰۰۰ بیمار با شواهدی از آسیب مری را در برمی‌گرفت.

هر دو گروه تا ۳۱ سال تحت نظر بودند. موارد ابتلا به سرطان مری در آنها با میزان ابتلا در جمعیت عمومی در همان دوره مقایسه شد.

در میان گروه GERD همراه با آسیب به مری، محققان متوجه افزایش خطر ابتلا به سرطان مری شدند.

اما آنها هیچ نشانه‌ای کلی از افزایش خطر در بیماران GERD بدون آسیب مری پیدا نکردند.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید