13:35 , 1402/6/26
کد خبر: 000033378
بازدید: 1135

نجفی پازوکی خبر داد؛

اجرای آزمایشی «نظام دوری» در بیش از 600 کلاس درس

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که دانش‌آموزان پایه اول دبستان پس از آشنایی با معلم خود، برای دو سال آینده، به عبارت دیگر پایه دوم و سوم، همچنان با همان معلم تدریس خواهند شد.

به گزارش خبرنگار آموزش ایونا، معصومه نجفی پازوکی، با اشاره به آغاز اجرای آزمایشی "نظام دوری" در دوره اول ابتدایی، توضیح داد که این طرح به دانش‌آموزان این دوره امکان می‌دهد تا سه سال اول تحصیل خود را با یک معلم بگذرانند. هدف اصلی از "نظام دوری" این است که این دانش‌آموزان در این سه سال اول تحصیل با یک معلم ثابت مواجه شوند و در مراحل بعدی تربیتی خود را با همکاری خانواده‌ها و مدرسه پیگیری کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود که در سال تحصیلی جدید، تعداد محدودی از مدارس به صورت آزمایشی این طرح را اجرا خواهند کرد و در کل کشور ۶۴۰ کلاس درس تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت. پس از مرحله آزمایشی، نتایج به دقت ارزیابی خواهند شد و تصمیمات لازم در مورد ادامه این طرح اعلام خواهد شد.

نجفی با اشاره به تمرکز بر فضای تربیتی دانش‌آموزان اذعان داشت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر اجرای نظام دوری تأکید دارد و بر این اساس دانش‌آموز پایه اول دبستان هنگامی که با معلم خود آشنا می‌شود، برای دو سال آینده یعنی پایه دوم و سوم نیز با همین معلم خواهد بود و این موضوع به احساس امنیت او و خانواده کمک می‌کند.

وی ادامه داد: اجرای نظام دوره‌ای منجر به آن می‌شود تا در دوره اول ابتدایی (پایه‌های اول، دوم و سوم دبستان) به عنوان دوره کسب شایستگی‌های پایه، شاهد ایجاد فضای تربیتی واحد به کمک معلم و والدین باشیم، اگر دانش‌آموز کلاس اول تا سوم دبستان را با یک معلم طی کند شرایط به گونه‌ای می‌شود که در مدت سه سال همانند یک خانواده شوند و فضای تربیتی خاصی برای دانش‌آموز ایجاد می‌شود.

نجفی پازکی معتقد است که اجرای نظام دوره‌ای از این جهت اهمیت دارد که می‌توان بر تربیت دانش‌آموزان در دوره اول ابتدایی که طلایی‌ترین دوران زندگی است، تمرکز بیشتری داشت و در یک فرآیند مشخص از پایه اول تا سوم دبستان، شایستگی‌های پایه را در دانش‌آموز ایجاد کرد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اجرای نظام دوره‌ای برای سال تحصیلی جدید به صورت آزمایشی است تا پس از تولید محتوای لازم و آمادگی خانواده‌ها از سال تحصیلی آینده با وضعیت دقیق‌تر تعداد مدارس تحت پوشش را افزایش دهیم، بیان کرد: هیچ الزامی برای حضور معلمان و دانش‌آموزان در نظام دوره‌ای وجود ندارد. با برنامه‌ریزی انجام‌شده قطعاً از سال ۱۴۰۳ نظام دوری جای خود را میان معلمان و خانواده‌ها خواهد یافت و خانواده‌ها از آن استقبال خواهند کرد، چراکه شرایط تربیتی برای دوره اول ابتدایی به صورت ویژه برنامه‌ریزی شده‌است.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید