آیا قانون مالیات بر ارزش افزوده تورم زاست؟/ افقه: بار مالیات بر ارزش افزوده بر دوش مصرف کننده است
آیا قانون مالیات بر ارزش افزوده تورم زاست؟/ افقه: بار مالیات بر ارزش افزوده بر دوش مصرف کننده است

یک اقتصاددان با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده معمولاً توسط مصرف کننده نهائی پرداخت می شود، اجرایی شدن قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده را تورم زا دانست.

سید مرتضی افقه، اقتصاددان با اشاره به قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده و افزایش قیمت ها گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده به عبارتی مصرف کننده باید آن را پرداخت کند، بنابراین به قیمت کالاهای نهایی اضافه می شود.

وی ادامه داد: قانون فعلی مشمول برخی کالاها از جمله کالاهای اساسی وارداتی شده و بلیط پروازهای داخلی شده، که زمینه را برای افزایش این کالاها فراهم شده است.

افقه در بخشی دیگر از صحبت های خود به خبرنگار اقتصادی ما گفت: مالیات به خودی خود اگر تولیدکننده بتواند آن را به مصرف کننده کمانه کند حتی اگر ارزش افزوده نباشد رسما به مصرف کننده اصابت می کند که باعث گرانی کالاهای مشمول می شود.

این اقتصاددان در پایان یادآور شد: برخی از کالاها را تولیدکنندگان نمی توانند به مصرف کننده انتقال دهند و به اصطلاح نمی توانند جا خالی دهند و ناچارا باید بپردازند، اما این مالیات بر ارزش افزوده سریعا و رسما به دوش مصرف کننده است و بدین معنی است که کالاهائی که باقانون جدید از معافیت این مالیات خارج شده اند، قیمت شان افزایش پیدا می کند.

معصومه عاروان