14:51 , 1403/4/18
کد خبر: 000056903
بازدید: 1139
آغاز انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی ۱۴۰۳

انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته های گروه پزشکی سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ از امروز دوشنبه ۱۸ تیر در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی آغاز شده است

به گزارش خبرنگار آموزش ایونا به نقل از مهر، انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته های گروه پزشکی سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ از امروز دوشنبه ۱۸ تیر در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی آغاز شده است و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند تا ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳ برای انتخاب رشته محل اقدام کنند.

براساس ضوابط مندرج در شرایط اختصاصی دفترچه راهنمای ثبت نام و اطلاعیه های بعدی، جهت حفظ کیفیت پذیرش در کلیه رشته ها، کلیه افرادی که دارای حداقل ۳۰ درصد از نمره کل آزمون (کتبی) باشند، مجاز به انتخاب رشته محل بوده و می توانند این مرحله را انجام دهند.

گزینش دانشجو در هر یک از رشته ها یا مجموعه های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد، از بین داوطلبان همان رشته امتحانی یا مجموعه امتحانی بر اساس نمره کل تراز به درصد مندرج در کارنامه، سهمیه و اولویت انتخاب رشته محل که توسط خود داوطلب تعیین شده، انجام خواهد شد.

لذا داوطلب موظف است بر اساس نمره کل تراز اکتسابی، ظرفیت موجود در رشته هر پذیرنده دانشجو و ضوابط دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون و علاقه شخصی نسبت به انتخاب رشته محل تحصیل خود اقدام کند.

به روزرسانی کارنامه علمی دارندگان سهمیه رزمندگان و ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی

مرکز سنجش آموزش پزشکی همچنین در اطلاعیه ای درباره سهمیه رزمندگان و ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال ۱۴۰۳ و داوطلبانی که سهمیه آنان طبق کارنامه علمی مورد تایید ارگان و سازمان مربوطه قرار نگرفته است توضیحاتی ارائه کرده است:

«طبق توضیحات صفحه ۵ دفترچه انتخاب رشته محل در خصوص سهمیه رزمندگان و ایثارگران، پس از تایید ارگان مذکور و دریافت تاییدیه از مراجع مذکور توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی تا تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۴۰۳، کارنامه علمی این افراد در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۴۰۳ به روز رسانی شده و امکان ویرایش انتخاب رشته محل مجدد برای این افراد خواهد بود.

لذا این دسته از داوطلبان باید در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۴۰۳ به اطلاعیه ای که در این خصوص در سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی درج خواهد شد، مراجعه کنند.

در حال حاضر این افراد می توانند انتخاب رشته محل خود را بر اساس رتبه کل انجام دهند.»

سهمیه های مختلف آزمون شامل سهمیه های زیر است:

۱- سهمیه آزاد داوطلبان فاقد سهمیه رزمندگان و ایثارگران

۲- سهمیه رزمندگان و ایثارگران

- پذیرش استعداد درخشان (اضافه بر ظرفیت پذیرش کل)

الف- با آزمون ورودی: کسب حدنصاب ۹۰ درصد نمره آخرین فرد گزینش آزاد - ۱۰ درصد ظرفیت پذیرش کل به صورت اضافه بر ظرفیت کلی

ب- بدون آزمون ورودی: براساس امتیاز اکتسابی طبق آئین نامه مربوطه - ۱۰ درصد ظرفیت پذیرش کل به صورت اضافه بر ظرفیت کلی

انواع دانشگاه ها و مراکز پذیرنده دانشجو، شرایط و ضوابط آنها در آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال ۱۴۰۳

۱- دانشگاه های علوم پزشکی/ روزانه (رایگان)/ پذیرش بر اساس ظرفیت

۲- دانشگاه های علوم پزشکی/ شهریه پرداز/ (بین الملل سابق و پردیس ها)/ پذیرش بر اساس ظرفیت/ با پرداخت شهریه

۳- دانشگاه آزاد اسلامی/ شهریه پرداز/ پذیرش بر اساس ظرفیت/ با پرداخت شهریه/ تابع قوانین وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی

۴- دانشگاه علوم پزشکی ارتش/ رایگان و با پرداخت شهریه/ پذیرش بر اساس ظرفیت/ رایگان و با پرداخت شهریه/ از پرسنل رسمی نیروهای مسلح/ تابع قوانین وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی ارتش

۵- دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله/ پذیرش بر اساس ظرفیت/ رایگان و با پرداخت شهریه/ از پرسنل رسمی نیروهای مسلح/ تابع قوانین وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی ارتش

۶- دانشگاه تربیت مدرس/ پذیرش بر اساس ظرفیت/ رایگان و با پرداخت شهریه/ تابع قوانین وزارت بهداشت و دانشگاه تربیت مدرس

۷- دانشگاه شاهد/ پذیرش بر اساس ظرفیت/ رایگان و با پرداخت شهریه/ تابع قوانین وزارت بهداشت و ضوابط اعلام شده دانشگاه شاهد

به گزارش مهر، آزمون کارشناسی ارشد پزشکی سال ۱۴۰۳ در روزهای ۱۰ و ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ برگزار شد و نتایج اولیه آن در ۱۶ تیرماه منتشر شد.

۵۸ هزار و ۶۲۹ نفر در آزمون کارشناسی ارشد پزشکی سال ۱۴۰۳ شرکت کردند که از این تعداد ۴۰ هزار و ۴۲۲ نفر در روز آزمون حاضر بودند و از این میزان ۹۴ درصد مجاز به انتخاب رشته شده اند. ظرفیت نهایی امسال برای پذیرش کارشناسی ارشد علوم پزشکی ۴ هزار و ۹۰۵ نفر است که نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد افزایش یافته است.

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید