09:47 , 1402/6/27
کد خبر: 000033438
بازدید: 1194
آسیب خفیف به سر می‌تواند سبب سکته مغزی شود؟

با توجه به گزارش محققان، آسیب خفیف سر هم احتمال سکته مغزی را افزایش می دهد.

به گزارش خبرنگار سلامت ایونا، به گفته محققان، هر نوع آسیب به سر، حتی اگر خفیف باشد، خطر ابتلا به سکته مغزی ایسکمیک را در افراد افزایش می‌دهد. این تحقیق نشان داده که داشتن چندین ضربه به سر، حتی بیشتر از آسیب مغزی تروماتیک شدید، خطر سکته مغزی ایسکمیک را افزایش می‌دهد.

دکتر هالی السر، نویسنده این مطالعه و متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا، تأکید کرد: "مطالعه ما نشان داد که افرادی که دو یا چند ضربه به سر، حتی آسیب‌های خفیف به سر تجربه کرده‌اند، با خطر سکته مغزی ایسکمیک بعدی بیشتری روبرو هستند. این یافته‌ها اهمیت تدابیر بهداشت عمومی برای کاهش خطر آسیب به سر و همچنین اقدامات پیشگیری در بین افرادی که آسیب سری قبلی داشته‌اند، را تأکید می‌کند."

سکته مغزی ایسکمیک، نوع شایع‌ترین سکته مغزی است که به دلیل انسداد عروق خونرسان به مغز اتفاق می‌افتد. TBI (آسیب مغزی تروماتیک) می‌تواند در شدت‌های خفیف، متوسط یا شدید رخ دهد.

برای انجام این مطالعه، محققان اطلاعات بیش از ۱۲۸۰۰ بزرگسال را تجزیه و تحلیل کردند. آغاز این تحقیق به سال ۱۹۸۷ برمی‌گردد و در آن زمان، اعضای گروه مورد مطالعه آسیبی به سر یا سکته مغزی نداشتند. در طی ۳۰ سال بعد، بیش از ۲۱۰۰ نفر از این افراد آسیب به سر دیدند، که حدود ۷۳ درصد از آنها به عنوان خفیف دسته‌بندی شدند. همچنین، بیش از ۱۴۰ نفر از این افراد سکته مغزی ایسکمیک داشتند.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که آسیب به سر می‌بینند، با ۳۲ درصد افزایش خطر سکته مغزی ایسکمیک روبه‌رو می‌شوند. در مقایسه با افرادی که هیچگونه آسیبی به سر ندیده‌اند، خطر سکته مغزی ایسکمیک در افرادی که دو یا چند ضربه به سر می‌بینند، تا ۹۴ درصد بیشتر می‌شود.

نویسندگان این تحقیق تأکید می‌کنند که این نتایج بر اهمیت پیشگیری از آسیب‌های سری و اجتناب از آنها تأکید می‌کند.

تحقیقات پیشین نیز نشان داده است که آسیب مغزی تروماتیک (TBI) ممکن است با آسیب دادن به رگ‌های خونی کوچک در مغز، سلول‌های پوشش دهنده رگ‌های خونی و لایه داخلی شریان‌ها، خطر سکته مغزی ایسکمیک را افزایش دهد. این نوع آسیب می‌تواند منجر به انسداد یا کند شدن جریان خون در مغز شود.

منبع: مدیسن نت

نظر شما


نظرات

آخرین اخبار

اخبار پر بازدید