آسیب‌های تربیتی در خانواده‌های تک فرزند
آسیب‌های تربیتی در خانواده‌های تک فرزند

ظهوریان، مشاور خانواده درمانی گفت: در دهه‌های اخیر و پس از جنگ به علت تغییراتی سبب شد تا بحث تک‌فرزندی بیش از پیش رونق بگیرد.

مریم سادات ظهوریان، مشاور خانواده درمانی در گفتگو با خبرنگار ایونا در خصوص آسیب های تربیتی در خانواده‌های تک‌فرزند، اظهار داشت تک فرزندی می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد. در دهه‌های اخیر و پس از جنگ به علت تغییراتی که صورت گرفت، اطلاع‌رسانی‌ها، گستردگی ارتباط و مهاجرت‌ها سبب شد که بحث تک‌فرزندی بیش از پیش روشن شود و به عبارتی رونق بگیرد.

وی افزود: عوامل و مشکلات اقتصادی خانواده‌ها که بعد از مهاجرت‌ها پیش آمد و مسائل مختلف اقتصادی که با آن مواجه شدند و همچنین به علت اطلاعاتی که توانستند بگیرند این اطلاعات به صورتی به یکدیگر وصل شد و سبب شد که هم نیازهای خانواده‌ها و هم نیازهای فرزندان بیشتر در نظر گرفته شود.

ظهوریان اذعان کرد: زمانی که حضور زنان در جامعه پررنگ‌تر شد چه از جهات شغلی چه از لحاظ تحصیل که این موارد می‌تواند یکی از مباحث اقتصادی باشد باعث شد که اگر بخواهیم نیازهای فرزندان را در نظر بگیریم این بچه‌ها دیگر آن بچه‌ای نبودند که فقط در محله، شهر و دیار خود باشند. این کودکان در آن واحد می‌تواند با اقصی نقاط دنیا در ارتباط باشد و می‌تواند نیازهای دیگری را نیز داشته باشد که خانواده‌ها ملزم برآورده کردن آن باشند. از طرفی بحث نیازهای خانواده هاست. زمانی که یک مادر مجبور می‌شود از خانواده بیرون برود، چه برای تحصیل و چه برای اشتغال در عین حالی که ما آن خانواده‌های بزرگ را در کنار پدربزرگ و مادربزرگ پدر و مادران بودند را نداشته باشیم، خواهی نخواهی این مورد سبب می‌شود که برخی عوامل مدرنیزه و سنتی در این بین دخیل شوند. عوامل سنتی از زندگی‌ها گرفته و به عوامل مدرنیزه افزوده شد و به همین دلیل مردم به تک فرزندی روی آوردند که این می‌تواند عواقب بسیار سخت و بدی داشته باشد که از جمله آنها عواقب فردی و اجتماعی باشد.

این مشاور خانواده در ادامه یادآور شد: اولین محیط اجتماعی و اولین جامعه برای هر فرد خانواده است. زمانی که این خانواده کوچک شود و دیگر آن خانواده‌ای نباشد که بچه ضد و نقیض کاری‌ها، دعوا‌ها و محبت‌ها را در این خانواده یاد بگیرد این خلاء در همان ۷ سال اول که بحث اصلی تربیتی فرزندان است، باقی می‌ماند و دیگر هیچگاه پر نمی‌شود؛ چرا که این سنین هیچ‌وقت تکرار نمی شود. بسیاری از مسائل تربیتی وجود دارند که کودکان در همان زد و خوردها، تضاد دیدن‌ها و شنیدن‌های خانواده و همراه با خواهر و برادر خود یاد می‌گیرند بنابراین زمانی که این شخص وارد جامعه می‌شود با هزاران معضل برخورد می‌ کند یا با خشونت‌های نابجا یا عدم اعتماد به نفس‌هایی که وجود دارد، نمی‌تواند از خود دفاع کند.

 

نسترن شاکر- پایگاه خبری نگاه ایرانیان نیوز

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر