آتش بازار تبریز به جان بازار اصفهان نیافتد
آتش بازار تبریز به جان بازار اصفهان نیافتد

رییس شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست کرد امنیت بازار تاریخی اصفهان ارتقاء داده شود تا اتفاق ناگوار بازار تبریز تکرار نشود.

به گزارش گروه خبری نگاه ایرانیان نیوز Ivna، الیار عاصمی‌نژاد در نامه‌ای به مدیر موقوفه صارمیه استان اصفهان که در اختیار این خبرگزاری قرار داده، متذکر شد: بازار تاریخی و میدان نقش جهان از جمله ثروت‌های فرهنگی ایران و جهان بوده که روزانه پذیرای تعداد زیادی از شهروندان و گردشگران داخلی و خارجی است، ولیکن به دلایل متعددی در معرض آسیب‌هایی همچون آتش‌سوزی (نظیر آتش‌سوزی حجره‌های اطراف میدان در نوروز امسال) قرار دارد.

شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متشکل از انجمن‌های حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پیرو ارتقای امنیت این آثار جهانی و برای جلوگیری از تکرار ناگوار اتفاق بازار تبریز، درخواست شارژ کپسول‌های آتش‌نشانی اهدایی میراث فرهنگی، نصب کلید محافظ جان و سیستم اعلام حریق و جابه‌جایی مشاغل پرخطر از این محدوده را دارد.

این نامه به رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، مدیرکل حوزه وزارتی و امور بین‌الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون میراث فرهنگی این وزارتخانه، استاندار و تولید موقوفه صارمیه استان اصفهان، مدیریت بحران استانداری اصفهان، سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان اصفهان و مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رونوشت شده است.

بازار تاریخی اصفهان تاکنون چندین بار طعمه حریق شده است که آخرین‌بار نوروز ۱۴۰۰ بود و بر مطالبه برای اقدام فوری و جدی همه دستگاه‌های متولی برای ایمن‌سازی این میراث ارزشمند بارها تاکید شده است.

آتش‌سوزی بازار تبریز در سال ۹۸ نیز به گفته فرماندار این شهر، به نیم‌درصد از مساحت کل این بازار آسیب رساند؛ ۱۲۵ مغازه از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد در این آتش‌سوزی آسیب دیدند.

  • منبع خبر : ایسنا