۲۲میلیون نفر در جهان واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند/ واکسن کرونا تلفات نداشته است
۲۲میلیون نفر در جهان واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند/ واکسن کرونا تلفات نداشته است

دکتر مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی اظهار داشت: بر اساس آمار جدید تا اواخر ژانویه سال ۲۰۲۱، بیست و دو میلیون نفر در دنیا واکسن دریافت کرده اند که ۱۲ میلیون نفر از این تعداد واکسن فایزر بیون تک و نه و نیم میلیون نفر مدرنا و مابقی واکسن های چینی و روسی آسترازنکا استفاده کردند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا به خبرنگار ایونا خبر داد: بر اساس آمار جدید تا اواخر ژانویه سال ۲۰۲۱، بیست و دو میلیون نفر در دنیا واکسن دریافت کرده اند که ۱۲ میلیون نفر از این تعداد واکسن فایزر بیون تک و نه و نیم میلیون نفر مدرنا و مابقی واکسن های چینی و روسی آسترازنکا استفاده کردند. عمده مواردی که در زدن واکسن دچار عارضه شده اند عوارضی خفیف بوده که اهمیت چندانی نداشته و علائم آن مانند واکسن آنفولانزا می باشد که بین ۲ تا ۳ روز طول می کشد و با خوردن یک استامینوفن، گذاشتن یک حوله گرم در محل تزریق معمولاً بهبودی حاصل می شود.

وی با بیان اینکه از ۲۲ میلیون نفری که در جهان واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند ۱۲۹ نفر آنها فوت شده اند، عنوان کرد: براساس تحقیقات صورت گرفته در دنیا به این نتیجه رسیدند که مرگ و میر در افرادی که در این مدت واکسن نزدند از میزان افرادی که واکسن زدن بسیار بالاتر بوده و این نشان می دهد افرادیکه داوطلب تزریق واکسن کرونا می شوند به سلامت جسمانی خود اهمیت بیشتری می دهند. بنابراین؛ این مرگ و میر به واکسن ارتباطی نداشته و این افراد آمادگی سکته قلبی یا مغزی یا بیماری های دیگری مانند سرطان را داشتند و بر اساس تشخیص زمان مرگ آنها از لحاظ پزشکی به دلیل بیماری که از قبل داشتند، به طور اتفاقی بعد از زدن واکسن فوت شدند.

۱۶ هزار و ۱۳۱ نفر از ۲۲میلیون نفری که واکسن را دریافت کردند، باردار بودند

مردانی همچنین به خبرنگار ایونا گفت:۱۶ هزار و ۱۳۱ نفر از ۲۲میلیون نفر باردار بودند که بعد از تزریق واکسن کرونا متوجه حاملگی خود شده بودند. این افراد در حال حاضر تحت نظر هستند و بعد از به دنیا آمدن فرزندان آنها، شاید تجربه ای باشد تا بتوان واکسن را به زنان باردار نیز توصیه کرد.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: با آمدن واکسن جدید در هر جایی از دنیا برخی از افراد که بخصوص اطلاعات کافی در این زمینه ندارند. بنابراین؛دچار سردرگمی می شوند ولی همین طور که تعداد واکسن تجویز شده در دنیا بالاتر می رود اعتماد مردم دنیا به این واکسن ها بیشتر می شود.

سرعت انتشار و مرگ و میر در کرونای انگلسی بالاتر است

مردانی همچنین درباره ویروس کرونای انگلیسی توضیح داد: سرعت انتشار در ویروس کرونای انگلیسی ۷۰ درصد نسبت به ویروس قبلی افزایش پیدا کرده و متاسفانه بیشتر افراد زیر ۲۰ سال را گرفتار می کند و شدت علائم ممکن است در برخی موارد بیشتر از کرونای معمولی باشد و مرگ و میر کرونای انگلیسی نسبت به کرونای معمولی بالاتر است.

وی درباره اینکه چرا کرونای انگلیسی افراد زیر ۲۰ سال را مبتلا می کند، توضیح داد: از اول اپیدمی تا به الان عمده افرادی که به بیماری ویروس کرونا مبتلا شدند افراد با سن بالا و دارای بیماری زمینه ای بودند و همچنین جمعیتی بودند که هنوز با ویروس برخورد نداشته و آنتی بادی محافظت کننده در مقابل با این ویروس نداشتند. بنابراین؛ ممکن است هر فردی که آنتی بادی محافظت کننده برعلیه ویروس کرونا نداشته باشد به این بیماری مبتلا می شود.

مردانی افزود: در حال حاضر عمده افرادی که به ویروس انگلیسی دچار می شوند افرادی هستند که از اپیدمی های قبلی، ویروس کرونا را تجربه نکردند. خوشبختانه عمده واکسن هایی که برای کرونا در جهان در حال عرضه است در طی مراحل گذشته برادری خود را به دنیا ثابت کرده‌اند.

هنگام استفاده از دو ماسک، ماسک ها از یک جنس نباشد

مردانی درباره تعداد مصرف ماسک به صورت همزمان توضیح داد: یک ماسک سه لایه طبی ۷۰ تا ۸۰درصد فرد را از ابتلا به بیماری کرونا مصون می کند. اخیراً بر اساس مطالعه سی دی سی آمریکا و تائید سازمان جهانی بهداشت توصیه می شود که از ماسک سه لایه طبی و یک ماسک پارچه ای استفاده شود، در این صورت ۹۶درصد افراد از ابتلا به کرونا مصون خواهند ماند.

وی تاکید کرد: نباید از دو ماسک سه لایه همزمان استفاده کرد، این شیوه بسیار اشتباه است در این صورت ماسک ها وضعیت همدیگر را ناپایدار خواهند کرد و باعث می شود فرد نتیجه معقولی از یک ماسک نداشته باشد.

مردانی بیان کرد: مسئولین وزارت بهداشت مسئول مستقیم سلامت مردم هستند، که براساس یک اصل کلی، می بایست ۷۰درصد مردم تا آخر تابستان سال دیگر واکسن دریافت کنند که یا باید با تولید داخل، واردات و یا محصول مشترک این امر محقق شود.

وی توصیه می کند که تا کنترل بیماری و تزریق واکسن به افراد همچنان پنج روش مهم شستشوی دست، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک از خانه تا خانه، عدم شرکت در مجامع و دورهمی‌ها و پرهیز از سفرهای غیر ضروری را جدی بگیرند.

سیده ایمان مسئله گو