گشایش دروازه جدید مرزی بین ایران و ترکیه
گشایش دروازه جدید مرزی بین ایران و ترکیه

شفیق انصاری شهردار چالدران در استان وان ترکیه از تأسیس قریب‌ الوقوع دروازه مرزی چیللی چالدران بین ایران و ترکیه خبر داد.

به گزارش ایونا، شهردار شهر چالدران ترکیه گفت: در راستای توافقات امضا شده بین ایران و ترکیه برای گسترش تجارت مرزی و پیشبرد روابط دو کشور، دروازه مرزی چیللی در مرز ایران – ترکیه راه‌اندازی می‌شود.

شفیق انصاری با بیان اینکه طرفین برای شروع به کار این گذرگاه مرزی چندین بار دیدار داشته‌اند، تأکید کرد: با هدف خدمت‌ رسانی به مرزنشینان و کمک به گسترش روابط تجاری ایران و ترکیه، دروازه مرزی چیللی به زودی گشایش می‌یابد.

حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی ایران شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق در استان آذربایجان غربی قرار دارد و با گشایش پایانه مرزی جدید، سهم استان در کل پایانه های مرزی کشور افزایش می‌یابد.

گمرک بازرگان به عنوان مهم ترین دروازه گمرکی کشور، یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان غربی واقع است.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌ غربی دارای ۹۶۰ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری خود مختار نخجوان و چندین پایانه مرزی است.