چینی‌ها چگونه به اقتصاد مقاومتی دست پیدا کرده‌اند؟
چینی‌ها چگونه به اقتصاد مقاومتی دست پیدا کرده‌اند؟

یک کارشناس اقتصادی معتقد است که اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری فرمودند، چینی‌ها به آن دست پیدا کرده‌اند.

علیرضا عرفانی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشکده علوم انسانی سمنان به پایگاه خبری ایونا Ivna، گفت: دولت چین زیرساخت‌های لازم را برای پیشی گرفتن از آمریکا در قدرتمند کردن خود برنامه ریزی کرده که در ۵ سال آینده به قدرت برتر اقتصاد جهان تبدیل شود. آن‌ها احتمالا قدرت آمریکا را سنجیده و پیش‌بینی کرده‌اند و در همین راستا می‌توانند از آمریکا پیشی بگیرند. این موضوع دور از واقعیت نیست.

وی ادامه داد: زیرساخت‌های داخلی ایران از لحاظ فنی و فرهنگی باید تقویت شود تا بتوانند به یک شرایط مطلوبی دست پیدا کنند. اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری فرمودند، چینی‌ها به آن دست پیدا کرده‌اند.

عرفانی افزود: اقتصاد کشور چین در مقابل تحریم‌ها آسیب پذیر نیست زیرا مردم آن‌ها از نظر فرهنگی، آدم‌های کاری و در عین حال برنامه ریزی آن‌ها به گونه‌ای است که عمدتا از منابع داخلی استفاده می‌کنند و نیاز به کالاهای وارداتی ندارند.

این کارشناس اقتصادی در پایان به پایگاه خبری ایونا گفت: چینی‌ها توانستند کاری کنند که اقتصاد کشور آن‌ها در برابر تحریم‌های احتمالی و جنگ‌های ارزی که ممکن است اتفاق بیافتد مقاوم‌ کنند. اگر اقصاد کشور آن‌ها آسیب ببیند خیلی جزئی خواهد بود و به سرعت می‌توانند برطرف کنند. به طبع ما این کارها را انجام نداده‌ایم و طبیعتا از این تحریم‌ها آسیب خواهیم دید.

معصومه عاروان