چه کسی باید در بازار بورس دخالت کند؟
چه کسی باید در بازار بورس دخالت کند؟

قاسمی گفت: مجلس برای تثبیت ارزش سرمایه در بحث بورس، نظام ارزی و نظام پولی کشور دخالت کند.

احمد قاسمی، کارشناس مسائل اقتصادی، در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، مبنی بر اینکه چه کسی باید در بازار بورس دخالت کند؟ گفت: در سایر کشورها دولت در بازار بورس دخالت‌هایی دارد.

وی ادامه داد: اگر دولت وارد بحث سرمایه‌گذاری شود یا سرمایه را خارج کند و بخواهد موضوعاتی مثل ثبت گازی را که معمولا جزو نکات منفی حوزه سرمایه‌گذاری و بورس است و یا بخواهد کسری بودجه را تحمیل کند، در حوزه سیاست‌های کلان مثل تعیین نرخ بهره، تعیین نرخ ارز، تزریق سرمایه و امثال این‌ها را تدوین نکند قطعا اثرات منفی را در بورس شاهد هستیم.

قاسمی تصریح کرد: دخالت‌های دولت عموما دخالت‌های غیر کارشناسانه است و این سبب می‌شود اثرات منفی را در حوزه عرضه سهام چون بورس ببینیم. هر کدام از انواع بورس اگر درست تدبیر نشوند قطعا بخش عمده سیاست‌های غلط دولت و بانک مرکزی است و در حوزه تغییر نرخ بهره یا بحث‌های مربوط به فروش نا به هنگام نادرست اوراق قرضه در واقع اثر منفی گذاشته می‌شود.

کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: گاهی اوقات با تغییر نرخ بهره دنبال جبران کسری بودجه هستیم این‌ها به همان میزان در حوزه ارزش و کارایی بازار بورس می‌تواند تاثیر داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: مجلس برای تثبیت ارزش سرمایه در بحث بورس، نظام ارزی و نظام پولی کشور دخالت کند اگر دخالت نکند نتیجه آن دخالت غیر کارشناسی و کنترل نشده دولت خواهد بود.

قاسمی اضافه کرد: ایران تنها کشور دنیاست که نرخ بهره وحشتناک دارد و در هیچ جای دنیا نرخ بالای نیم یا یک درصد نداریم. تغییر بازار فناوری و اطلاعات جزو معدود بازار‌هایی است که در بورس اثر می‌گذارد. بخش عمده حجم بورس شرکت‌های دولتی هستند که خطرناک است. شرکت‌های دولتی بازدهی ندارند یا باید این شرکت‌ها را واگذار کرد که در این سال‌ها مورد بحث بوده و دولت نیز تمایلی به ورود و خروج این شرکت‌ها در بورس را ندارد.

کارشناس مسائل اقتصادی در پایان به خبرنگار اقتصادی ایونا گفت: بیش از ۸۵ درصد از مجموع شرکت‌ها در داخل بورس همین شرکت‌های دولتیست که تغییر در مدیریت، درآمد، ساختار آن‌ها و افزایش سرمایه را دارند که برای مجموع سرمایه گذاران ریسک بزرگی را ایجاد می‌کنند. مجلس نیز در حوزه خصوصی سازی، تثبیت نرخ سرمایه ارز و نرخ شاخص اقتصادی در کشور بی‌نهایت می‌تواند اثر بگذارد. نباید به صورت آنی تصمیم بگیرند.

 

خبرنگار:معصومه عاروان