چرا کانادا بهشت امن مفسدان اقتصادی شده است؟
چرا کانادا بهشت امن مفسدان اقتصادی شده است؟

یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی گفت: به چند دلیل مفسدان اقتصادی در کشورهایی که مستقل هستند مثل کشور جمهوری اسلامی ایران به کانادا پناه می‌برند.

ابوالفضل حسنبیکی، تحلیل‌گر مسائل سیاسی به خبرنگار سیاسی ایونا Ivna، گفت: اولین دلیل آن حقوقی است. کشور کانادا تحت مستعمره انگلیس بوده و قوانین و مقررات خاص خود را دارد. متاسفانه در سازمان ملل از پشتوانه قوی آمریکا، فرانسه و انگلیس برخوردار است به همین دلیل پلیس بین‌الملل در بسیاری از مواقع امکان همکاری با پلیس کانادا را نداشته و در جهت استرداد عناصر مخرب نمی‌توانند همکاری داشته باشند.

وی تصریح کرد: دومین دلیل آن جغرافیایی است. کانادا یک کشور بسیار دور افتاده و دسترسی سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی به این کشور بسیار مشکل است. از طرفی هم تحت پوشش‌های گوناگون دولت کانادا با این افراد همکاری می‌کند مثل تغییر نام، نام‌خانوادگی و تغییر چهره و همچنین تحت هیچ شرایطی آدرس این عناصر به کشور‌ها داده نمی‌شود و لذا دسترسی به محکومان و متخلفان غیر ممکن شده است.

حسنبیکی با اشاره به جذب سرمایه در کشور کانادا ادامه داد: دلیل سوم این است که کانادا در جهت جذب سرمایه و نیروی انسانی سال‌هاست تلاش می‌کند. جذب نیروی انسانی به دوشکل است؛ یک نیروهای کار که بیشتر به دنبال جوانان هستند و از شرق دنیا سعی دارند نیرو جذب کنند و دوم اینکه کسانی که سرمایه و پول دارند را جذب می‌کنند.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی در پایان به خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ایونا گفت: بنا به دلایل فوق‌الذکر دسترسی به این افراد سهل الوصول است. همکاری قوه قضاییه و پلیس دولت کانادا با این عناصر بسیار نزدیک است. مطمئنا زمانی‌ که در آن منطقه سرمایه‌گذاری می‌کنند از همه حمایت‌های حقوقی، اجتماعی، فرهنگی و بین‌المللی بهره می‌جویند. به همین دلیل کانادا را به عنوان مقصد اصلی خود انتخاب کرده و امروزه شاهد هستیم در کانادا تعداد کثیری از عناصر فراری اعم از سرمایه‌داران در سطح بین‌المللی به ویژه کشور ایران در آن کشور ساکن شده‌اند.

 

خبرنگار: معصومه عاروان

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز