پدیده تجارت الکترونیک نیازمند فرهنگ‌سازی مناسب است
پدیده تجارت الکترونیک نیازمند فرهنگ‌سازی مناسب است

مهدی کریمی تفرشی- عضو هیات مدیره کانون انجمن‌های صنایع غذایی کشور

در سال‌های اخیر انقلابی شبیه انقلاب صنعتی به وقوع پیوسته است این انقلاب، جهان را وارد عصر اطلاعات کرده و بسیاری از جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حیات بشری را دستخوش تحولی عمیق ساخته است.

امروزه حضور در بازارهای جهانی به کمک شیوه‌های موفق و کارآمد که خود، نمایی از توانمندی اقتصادی کشورها را به تصویر می‌کشد، از جمله ضرورت‌های تطبیق با نظام بین‌المللی کنونی در عرصه‌های اقتصادی و صنعتی است.

یکی از ابعاد عصر اطلاعات، تغییرات عمیقی است که در روابط اقتصادی بین افراد، شرکت‌ها و دولت‌ها به وجود آمده، به طوری که پدیده‌ی جدیدی به نام کسب و کار الکترونیک و تجارت الکترونیک را مطرح ساخته است.

یکی از ویژگی‌های مهم استفاده از این فناوری، روان‌سازی روش‌های فعالیت و در نتیجه کاهش هزینه‌ها است. بدون تردید، بهره‌گیری خردمندانه از فناوری تجارت الکترونیک می‌تواند ما را در بهبود کارایی تجاری و حضور فعال‌تر در عرصه تجارت جهانی یاری داده و به تقویت جایگاه کشور در بازارهای منطقه‌ای و جهانی کمک کند.

تعدیل قدرت بین تولیدکننده و مصرف کننده، کاهش محدودیت ورود به بازار، افزایش رقابت، کاهش سود انحصاری، صرفه جویی در هزینه، کاهش هزینه مبادلاتی، افزایش کارایی، تغییر فرآیندهای مدیریت از مزایای بهره گیری از تجارت الکترونیک در کسب و کارهاست.

به کمک این فناوری رشد تجارت، فروش، درآمد و سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد.

انعقاد قراردادهای چند جانبه تجاری، صنعتی و اقتصادی سهل‌تر می‌شود.

استفاده از تجارت الکترونیک می‌تواند کشورها را تا حد زیادی از قراردادهای دوجانبه بی نیاز و امکان انعقاد قراردادهای چندجانبه را فرآهم کند.

موجب می‌شود، سرمایه‌گذاران خارجی با رغبت بیشتری در کشور سرمایه گذاری کنند.

منجر به حذف واسطه ها و دلالان می‌شود.

ورود به بازارهای فرا منطقه‌ای در راستای نیل به بازاریابی جهانی ممکن می‌شود.

البته عوامل سازمانی به عنوان بستری که تجارت الکترونیک می‌بایستی بر روی آنها به کار گمارده شود، نقشی بسزا در موفقیت یا شکست این تکنولوژی جدید ایفا خواهند کرد.

کارآفرینی از طریق تجارت الکترونیک می‌تواند شرایط تازه‌ای به وجود آورد که در آن تولید کنندگان، فروشندگان و مشتریان و تقریباً تمام عوامل دست اندرکار یک چرخه اقتصادی قادر باشند در یک فضای مجازی مشترک با یکدیگر در ارتباط باشند و به تبادل اطلاعات، خدمات، محصولات و پول بپردازند.

اینترنت در قالب تجارت الکترونیک تئوری‌ها و نظریات جدیدی را طرح کرده که یکی از آنها اشتغال پیوسته است.

در این نوع اشتغال فرد شاغل کار خود را به استفاده از امکانات رایانه‌ای انجام می‌دهد و حاصل کار را از طریق اینترنت در اختیار کارفرما یا مشتریان قرار می‌دهد.

جالبتر آنکه دریافت دستمزد یا پرداخت مبلغ نیز با استفاده از اینترنت و از طریق مجاری اعتباری اینترنتی نظیر حساب‌های اینترنتی و کارت‌های اعتباری صورت می‌گیرد.

مجموعه این فعالیت‌ها و معاملات می‌تواند در قالب تجارت الکترونیک توسط کارآفرین بستر سازی شود تا زمینه اشتغال و تولید به وجود آید و کسب وکارهای کوچک اینترنتی انجام پذیرد.

نبود فرهنگ مناسب رویارویی با پدیده تجارت الکترونیک و تفکر نادرست و جایگزین کردن برخی از پدیده‌های تجاری دیگر مانند بازاریابی شبکه‌ای که ارتباط چندانی با پدیده گسترده تجارت الکترونیک ندارد و نیز برخورد منفی تجار، مانع مهمی بر سر رشد این پدیده به شمار می‌آید.

 

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز