وضعیت وخیم کرونایی در اردبیل
وضعیت وخیم کرونایی در اردبیل

اردبیل یکی از استان‌هایی که اپیدمی کووید-19در آن افزایش یافته است. اما این استان نگرانی‌های بیشتری را برای مسئولان به‌وجود آورده است.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، با نزدیک شدن به ماه محرم نگرانی‌ها افزایش می‌یابد. اردبیل استانی است که با نام امام حسین (ع) آمیخته شده است. “طشت گردانی”، “بازارا چیخدی”، “مراسم عزاداری مخصوص مسلم ابن عقیل”، “شمع گردانی در شهر” و… از جمله مراسم‌هایی است که در محرم توسط مردم اردبیل برگزار می‌شود. افزایش ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در اردبیل به چه دلیل است؟

راشد پرستار، رییس مجمع سازمان‌های مردم نهاد جوانان و عضو ستاد مقابله با کرونای اردبیل اظهار کرد: در اپیدمی خیز اول کرونا، مردم پروتکل‌ها را نمی‌شناختند و این توصیه‌های پزشکی رعایت نشد.

تشویق مردم به ماسک زدن با یک رزمایش

وی با اشاره به این که در اپیدمی دوم آمار ابتلا به صورت جهشی صعودی کرد، افزود: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و نهادهای عضو در ستاد مقابله با کرونای استان رزمایشی را شکل دادیم. تا قبل از این رزمایش، مردم در رعایت مسائل بهداشتی، ضعیف بودند. اما این رزمایش در مرکز استان اتفاق افتاد و مردم بلافاصله پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند. قبل از رزمایش از هر ۱۰ نفر یکی، دو نفر ماسک می‌زدند اما این رزمایش باعث شد که از هر ۱۰نفر ۸شهروند از ماسک استفاده کنند. طبیعتا رعایت بهداشت فردی ارتقا پیدا کرد و در حال حاضر با رعایت ۸۰درصدی توصیه های بهداشتی توسط مردم مشکل نداریم.

افزایش ابتلا به کرونا با برگزاری عروسی

عضو ستاد مقابله با کرونای اردبیل درباره علت افزایش ابتلا به کرونا گفت: قطعا این روند رو به افزایش را در هفته های آینده شاهد خواهیم بود. متاسفانه بحث عروسی در نقاط شهر و روستا برگزار می‌شد. یکی از روستاهای خلخال و نمین بیشترین مثبت بودن تست‌ها به دلیل شرکت در عروسی‌ها بود. چند روز پیش یکی از تالارهای عروسی در مرکز اردبیل نیز پلمب شد. با وجود اطلاع رسانی‌ها درباره لغو مراسم‌ها این تالار اقدام به برگزاری مراسم عروسی کرده بود و بلافاصله پلمب شد.

قلیان‌هایی که کنار گذاشته نمی‌شوند!

راشد پرستار با اشاره به سفره خانه‌ها افزود: متاسفانه تا این لحظه سفره خانه‌های سنتی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده‌اند و قلیان ارائه می‌کنند و حتی پس از جمع آوری قلیان‌ها، اقدام به ارائه قلیان به صورت زیرزمینی کردند. یکی از آسیب‌هایی که تهدید بزرگی برای اردبیل به حساب می‌آید، کافی شاپ‌ها و قهوه‌خانه هاست. مجموعه‌های ورزشی نیز تعطیل هستند.

کمبود بیمارستان در اردبیل

وی تاکید کرد: بیمارستان‌های استان اردبیل کوچک و تخت‌های بیمارستانی آن اندک است. مهم ترین چالشی که در آینده‌ای نزدیک داریم، پر شدن بیمارستان هاست. دانشگاه علوم پزشکی و مسئولان استان اردبیل به دنبال ندامتگاه در ورودی استان اردبیل و شهرستان نمین هستند.

اصرار در برگزاری مراسم محرم و صفر

عضو ستاد مقابله با کرونای اردبیل در پاسخ به این سوال که برای کاهش نگرانی‌ها درباره شیوع بیشتر کرونا با برگزاری مراسم‌های محرم و صفر چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟ گفت: تا این لحظه قرار بر این است که مراسم محرم و صفر برگزار شود. بنابراین هیات‎‌ها و مساجد به روی مردم باز می‌شود تا این مراسم برگزار شود. هر چند برخی از اعضای ستاد مبارزه با کرونا در اردبیل معتقدند که این مراسم باید مانند نمازجمعه تعطیل شود و به سمت برگزاری آنلاین سوق پیدا کند. بعضی دیگر هم معتقدند که مراسم محرم و صفر باید انجام شود و مساجد و هیات‌های شاخص که دارای اعتبارنامه از سازمان تبلیغات اسلامی دارند باید فعال باشند.

در هر دو سه کوچه یک نفر مبتلا به کرونا جان باخت

یکی از مراسم بسیار باشکوه و پرجمعیتی که در اردبیل برگزار می‌شود، مراسم شهادت مسلم ابن عقیل در اردبیل است. راشد پرستار در این باره گفت: قرار است این مراسم برگزار شود. باور ما بر این است که در هر تجمع باید با فاصله یک و نیم متری باشد و اگر کسی مبتلا به کرونا باشد، باید فاصله ۸ متر را رعایت کرد. احساس می‌کنم مشارکت مردمی نیز کمتر باشد چرا که در هر دو، سه کوچه اردبیل یک نفر براثر کرونا فوت کرده است. این بیمارانی که مبتلا به کرونا شده‌اند در خانه قرنطینه شده هستند. این افراد در آمار نیستند ولی از هر ۵ خانواده یک مبتلا به کرونا دارند. برای سلامت جامعه مخالف برگزاری این تجمعات هستیم. در فضای مجازی می‌توانند این مراسم را برگزار کنند.

  • منبع خبر : رکنا