هانی زاده: سفارت ایران در لندن می‌تواند با پست سیاسی مبالغ بلوکه شده را برگرداند
هانی زاده: سفارت ایران در لندن می‌تواند با پست سیاسی مبالغ بلوکه شده را برگرداند

یک تحلیلگر امور بین الملل یکی از راهکارهای قانونی پرداخت بدهی های انگلیس را از طریق ارسال پست سیاسی به ایران می داند.

حسن هانی زاده، تحلیلگر امور بین الملل مسئله پرداخت طلب ایران از سوی دولت انگلیس را یک موضوع کهنه خواند و گفت: سالهاست در مدار بحث ایران و دولت های مختلف انگلیس بوده و به همین دلیل انگلیسی ها در این مدت مبالغ را بلوکه کرده اند و حاضر به پرداخت نشده اند.

وی به اظهارات جانسون در رابطه با پرداخت بدهی ایران اشاره کرد و بیان کرد: اخیرا موضوع نوع پرداخت بدهی های دولت انگلیس به ایران به خانم نازنین زاغری گره داده شده که خانم زاغری ارتباطی به این مسئله ندارد.

هانی زاده یادآور شد: راهکارهایی به لحاظ پرداخت های قانونی وجود دارد به این مفهوم که؛ دولت انگلیس می تواند این مبلغ را به حساب سفارت ایران در لندن پرداخت کند و سفارت ایران نیز ساز و کارهای مناسب از جمله با پست سیاسی می تواند این مبلغ را به ایران منتقل کند.

تحلیلگر امور بین الملل ادامه داد: راهکارهای زیادی وجود دارد ولی متاسفانه دولت انگلیس طی سالهای اخیر کارشکن های زیادی در این خصوص داشته و سعی کرده از پرداخت بدهی خود و ارزش افزوده این پولها خودداری کند.

او گفت: مسئولین حقوقی و قانونی جمهوری اسلامی طی ماه های اخیر در بحث هایی که با دولت انگلیس داشته اند مخصوصا بانک مرکزی انگلیس موضوع ضرورت پرداخت این پولها به ایران را مورد تاکید قرار داده و راه حل های مناسبی را برای دور زدن تحریم ها ارائه کردند و این مبالغ از آنجایی که در سال های قبل و طی ۴ دهه گذشته به خاطر خرید تسلیحاتی ایران در گذشته در انگلیس بوده و بعد از انقلاب اسلامی این معامله صورت نگرفته این پولها بلوکه شده و ارزش افزوده بالایی نیز دارد.

هانی زاده معتقد است؛ راهکارها مناسب هستند و ارتباطی به تحریم ها ندارد؛ زیرا مسئله پول ها قبل از اعمال تحریم ها علیه ایران بوده است.

معصومه عاروان