نیاز واقعی ما به پروتئین
نیاز واقعی ما به پروتئین

بدن برای رشد و ترمیم خود به پروتئین نیاز اساسی دارد. غذا‌هایی که پروتئین زیادی دارند، مثل لبنیات، گوشت، تخم‌مرغ، ماهی و لوبیا در معده هضم و به اسید‌های آمینه تبدیل و در روده کوچک جذب می‌شودو وظیفه کبد است که تصمیم بگیرد کدام یک از این اسید‌ها برای بدن الزامی است.

به گزارش خبری ایونا به نقل از روزنامه خراسان ،به بزرگ سالانی که فعالیت خاصی ندارند توصیه می‌شود روزانه به ازای هر کیلوگرم وزن حدود ۰/۷۵ گرم پروتئین مصرف کنند.سهم مرد‌ها ۵۵ گرمسهم زن‌ها ۴۵ گرمعوارض مصرف پایین پروتئینمصرف کمتر از نیاز پروتئین می‌تواند به ریزش مو، خشکی پوست و کاهش وزن منجر شود. کمبود پروتئین باعث تحلیل رفتن عضلات می‌شود. برخی از کارشناسان حتی عقیده دارند که مصرف نکردن پروتئین بعد از ورزش ممکن است باعث شود تا روند تخریب عضلات سریع‌تر شود به همین دلیل ترکیبات حاوی پروتئین تجویز می کنند.

ولی حتی اگر بپذیریم تقویت پروتئینی شاید برای ورزشکاران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای مفید باشد، به این معنی نیست که آن‌ها باید سراغ مکمل و شیک بروند. کوین تیپتون، استاد تربیت‌بدنی دانشگاه استرلینگ، می‌گوید: بیشتر مردم بیش از حد توصیه ‌شده از غذای روزانه خود پروتئین جذب می‌کنند.بنابراین بهتر است پروتئین به جای مکمل‌ها از طریق غذا جذب شود.

مصرف پروتئین می‌تواند برای سالخوردگان هم مفید باشد. دلیلش این است که هر چه سن مان بیشتر می‌شود، پروتئین بیشتری هم برای حفظ عضلات مان لازم داریم اما هر چه پیرتر می‌شویم، علاقه غدد چشایی ما هم به مزه شیرین بیشتر می‌شود و میل کمتری به خوردن پروتئین نشان می‌دهیم، برای همین باید برای حفظ عضلات خود تلاش کنیم. سالخوردگان باید سعی کنند به ازای هر کیلوگرم وزن ۱٫۲ گرم پروتئین مصرف کنند.

سلامت نیوز: نیاز واقعی ما به پروتئین

  • منبع خبر : پایگاه خبری صدای ایرانیان