نقش حضرت زهرا (س) در ارتقاء جایگاه مادران
نقش حضرت زهرا (س) در ارتقاء جایگاه مادران

حجت الاسلام وحید محقق مدرس دانشگاه اظهار داشت: کاشتن بذر ایثار و فداکاری در وجود فرزندان خود از روش های تربیتی حضرت زهرا (س) است.

به گزارش گروه خبری ایوناIvna، حجت الاسلام وحید محقق مدرس دانشگاه و کارشناس مذهبی به مناسب فرا رسیدن شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) درباره جایگاه والای ایشان به خبرنگار ایونا گفت: شخصیت حضرت زهرا (س) را می توان از زوایای گوناگونی مورد بررسی و واکاوی قرار داد که در راس آنها بعد تربیتی حضرت زهرا(س)، به عنوان یک مادر است.
حجت الاسلام محقق با بیان اینکه خانواده و بالخص مادر نقش بسزایی در شکل دهی شخصیت فرزندان دارد، افزود: حضرت زهرا(س)، از چند جهت می تواند برای مادران الگو قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه حضرت زهرا (س) نگاهی محبت آمیز نسبت به فرزندان داشتند، اضافه کرد: مسائل گوناگونی در راستای تربیت فرزندان تاثیرگذار است. متاسفانه یکی از روش هایی که در جامعه کنونی بسیار رواج پیدا کرده، تربیت به شیوه گفتاری است در حالیکه می بایست رفتار مادر، رفتاری صحیح و درستی باشد تا در رفتار فرزند و شکل گیری شخصیت آنها تاثیرگذار باشد. شکل تربیتی حضرت زهرا (س)، نگاه محبت آمیز نسبت به فرزندان است و آموزش نکات تربیتی از سوی ایشان با محبت و رفتار صحیح همراه بود.
حجت الاسلام محقق عنوان کرد: کاشتن بذر ایثار و فداکاری در وجود فرزندان از روش های تربیتی حضرت زهرا (س) است مطلبی که در رفتار و کردار حضرت زهرا (س) و امیر المومنین(ع) به وضوح دیده می شود و باعث ایجاد روحیه فداکاری و ایثار در فرزندان آن دو بزرگوار می شد.
وی بیان کرد:با نگاهی به زندگی حضرت زهرا (س)، می توان گفت که ایشان پرورش روحیه عبادت و ارتباط با خالق را در فرزندان خود به بهترین شکل پرورش داده اند. امام حسن (ع)، می فرمایند که من می دیدم مادرم را که نیمه شب برای صحبت با خالق خود بیدار می شد و به مناجات می پرداخت. حضرت زهرا (س) شب ۲۱و ۲۳ ماه مبارک رمضان نیمه شب آرام آرام فرزندان خود را بیدار می کند، و می فرمایند که فرزندان من این لحظات ارتباط با معبود است و نباید آن را از دست بدهیم.
وی افزود: نکته دیگری که در راستای بررسی زندگی حضرت زهرا (س)، باید به آن اشاره کرد، ارتباط علمی ایشان با فرزندان می باشد. در زندگی روزمره عصر حاضر این ارتباط علمی به نهادها و موسسات واگذار شده است، در حالیکه اولین جایگاه در ارتباط علمی، جایگاه مادری است و مادر برای رشد علمی فرزندان خود باید فرصت و زمان بیشتری اختصاص دهد.
وی در پایان گفت: حضرت زهرا (س)، همواره برای کاشتن بذل خصلت های انسانی و باارزش در وجود فرزندان خود تلاش می کرد و همین می شود که از دامان ایشان، شخصیتی مانند امام حسین(ع) و امام حسن (ع )پرورش می یابد و در مقابل ظالم زمان تا پای جان خود و فرزندانشان ایستادگی می کنند و صبر را الگوی خود قرار می دهند.

سیده ایمان مسئله گو